"Jen v pondělí se u nás zaevidovalo 80 absolventů, většinou středoškoláci. To je výrazné zvýšení, které se nedá porovnat s jinými měsíci v roce," informovala ředitelka pobočky Úřadu práce (ÚP) v Praze 4 Arnoštka Šponarová.

"Za první tři dny v září jsme zaregistrovali 387 nových uchazečů o zaměstnání, z toho je třetina, tedy 130 mladých lidí, kteří ukončili studium na školách a učilištích," informovala Právo Marie Matoušů, vedoucí pobočky ÚP v Ostravě-Zábřehu.

Absolventů bez práce přibývá

Varovným signálem je přitom skutečnost, že podíl absolventů v celkovém počtu lidí bez práce se postupně zvyšuje. Například za první dva zářijové dny přibylo v evidenci ÚP ve Zlíně přes 200 nových uchazečů o práci z řad absolventů učilišť, středních a vysokých škol.

"Je to celých 40 % z počtu lidí, kteří se přišli zaevidovat. Celkový počet absolventů v naší evidenci tak stoupnul na 1300. Je to určitě nárůst, protože loni touto dobou jsme evidovali 730 absolventů," řekla Právu na zlínském ÚP Mirijam Majdyšová.

Zatímco loni absolventi tvořili 8,4 % z celkové evidence ÚP ve Zlíně, letos je to již 11 %. Ke zvyšování podílu mladých lidí dochází přesto, že mezi zaměstnavateli je v poslední době značný zájem o využití tzv. absolventské dotace, která umožňuje po dobu jednoho roku hradit až polovinu mzdových nákladů absolventů.

Místa se shánějí těžko

Místa shánějí těžko nejen v menších městech, ale dnes už i v Praze. Firmy o lidi bez praxe příliš zájem nemají. Navíc podle odborníků nastupují absolventi škol na pracovní trh, jehož podmínky se proti minulosti značně zostřily.

Problém je, že ve srovnání s předchozími roky přicházejí v Ostravě a v kraji vůbec mladí lidé do výrazně horších podmínek na trhu práce. "Je absolutní nedostatek pracovních příležitostí, v Ostravě je to nyní necelých 600, v kraji zhruba dva a půl tisíce volných pracovních míst. Mladí se musejí opravdu moc snažit, aby uspěli," uvedla mluvčí ÚP v Ostravě Svatava Baďurová.

"Odhadoval bych, že do konce měsíce se zaregistruje asi 70 středoškoláků. Pro čtyři absolventy má úřad rozjednány nástupy do zaměstnání," popsal realitu v Praze 6 ředitel zdejšího Úřadu práce Pavel Rollo.

V Příbrami se za první dva zářijové dny zaregistrovalo jako nezaměstnaných 120 absolventů. "Dostatek práce pro ně tradičně není, chybí jim praxe. Je to věčný problém," řekl analytik příbramského Úřadu práce Jaroslav Minařík.

Když je práce, není bydlení

"Kontaktoval jsem snad deset firem a pokoušel jsem se sehnat nějaké místo. Nic nemám," svěřil se Právu na chodbě Úřadu práce v Ostravě devatenáctiletý Roman, který maturoval na gymnáziu.

"Zkoušel jsem to v různých firmách i přes agenturu. Tady v Ostravě a okolí nic není. Mám přislíbeno místo v jižních Čechách, ale problém nastal s ubytováním," vyprávěl Mirek (20), vyučený instalatér, když vypisoval na úřadu práce přihlášku do evidence uchazečů o zaměstnání.

Iveta (19) maturovala v červnu na střední zdravotní škole. "Podala jsem si žádosti na místo zdravotní sestry ve dvou nemocnicích. Čekám odpovědi. Doufám, že to vyjde," věří tmavovlasá dívka.

"Dělnické profese a i vysokoškolští absolventi mají poměrně slušné vyhlídky na získání práce. A také maturanty odborně zaměřených středních škol, například chemické nebo stavební, se daří umístit," dodala Majdyšová. Nejhůř se podle ní práce hledá středoškolákům, kteří právě dokončili školy ekonomické, podnikatelské nebo gymnázia.