O Ambroskově rozhodnutí pustit se do boje o křeslo šéfa strany se už u lidovců šuškalo. Místopředseda KDU-ČSL a Sněmovny Jan Kasal v neděli Právu řekl, že sice nemá potvrzenou informaci, že by se k tomu právě teď Ambrozek chystal, ale podle něj se do boje pustí: "Můj odhad je, že spíše ano."

Ambrozek se tak po předsedovi rozpočtového výboru Sněmovny Miroslavu Kalouskovi a šéfovi lidoveckých poslanců Jaromíru Talířovi stal již třetím vyzyvatelem současného předsedy Cyrila Svobody.

"Jsem přesvědčen, že KDU-ČSL potřebuje mít v čele osobnost, která bude schopna stranu sjednocovat. Určité napětí v posledních letech rozhodně nepřispělo k našim preferencím," prohlásil Ambrozek.

Dodal, že to, zda se bude o tento post ucházet, dlouho zvažoval, na několika okresních konferencích v různých krajích však byl vyzván, aby na funkci šéfa KDU-ČSL kandidoval.

Sedmatřicetiletý Ambrozek je zatím členem celostátního výboru KDU-ČSL. Poslanec Josef Vícha z Opavska podle svých slov z července preferuje právě toto jméno. "Na okresní konferenci dali naši delegáti jasně najevo, že by rádi jako předsedu viděli Ambrozka. A opavský okres bude držet to, co řekl. Osobně si myslím, že toto rozhodnutí není špatné a já Ambrozka podporovat budu," sdělil tehdy Vícha a zdůraznil, že Ambrozek je původem Moravák. "Pokud by to byl Ambrozek, myslím si, že by na tom náš kraj nebyl špatně," doplnil Vícha.

Ambrozek, jak dnes řekl, chce vedle sjednocení KDU-ČSL posílit stranické rozhodování o účast mladých lidí z komunální politiky, kteří již získali určité zkušenosti na místní a regionální úrovni. "Rád bych také přispěl k posílení stranického principu. Koketování s nezávislými vede k nejasnosti naší stranické politiky," zdůraznil.

Se Svobodou spokojený není

Sám Ambrozek už na jaře Právu řekl, že Svoboda má sice zásluhy na tom, že se KDU-ČSL opět stala vládní stranou, ale "jako ministr zahraničí nemá příliš prostor věnovat se řízení strany". Vyčetl mu, že například v ostré diskusi o české účasti na válce v Iráku "není názor členské základny úplně identický s názorem předsedy".

Ambrozek po většinu svého vládního angažmá dával přednost správě resortu životního prostředí a navenek se v obecně politických tématech na veřejnosti výrazněji neprojevoval. Před časem však také řekl: "Přichází fáze, kdy resort celkem slušně funguje, plní úkoly, které má, a já mám větší prostor věnovat se politické činnosti."

Na dotaz, zda si na funkci stranického předsedy tedy už dělá zálusk, na jaře odpověděl: "Ta funkce je velmi nevděčná, ale nezříkám se jí. Každý, kdo se dostane tak daleko jako já, musí o tom samozřejmě uvažovat."

Pokud by neuspěl ve volbách na křeslo šéfa lidovců, bude se ucházet o post místopředsedy strany.

Kalousek sbírá body na jihu Čech

Kandidát Kalousek zatím sbírá body v lidoveckých okresech na jihu Čech. Talíře před časem navrhla na stranického šéfa jeho domovská českobudějovická organizace.

Před KDU-ČSL je ještě série třinácti krajských konferencí. Dosud jednali pouze lidovci libereckého kraje, kteří navrhli na předsedu Svobodu. Návrhy z krajů nejsou však pro delegáty závazné, rozhodne se až na sjezdu.