Právu to v pátek sdělila vedoucí oddělení milostí resortu Dagmar Průchová.

"Prvních třicet odmítnutí jsme posílali minulý týden, dalších třicet dopisů pak odešlo tento týden. Předpokládám, že ještě asi třicet dalších žádostí bude rozhodovat pan premiér, ale ty ostatní už bude řešit nový ministr spravedlnosti," uvedla Průchová.

Psali jsme na Novinkách
Havlovy sporné milosti
Klaus dosud neudělil jedinou

Z Havlovy éry zůstalo na ministerstvu celkem 2500 žádostí o milost. Úředníci však až do srpna čekali na stanovisko prezidenta Václava Klause, jak se bude při vyřizování této agendy postupovat. Klaus nakonec rozhodl, že novými žádostmi o milost se sice bude zabývat pouze jeho hradní kancelář, ale že žádosti adresované ještě Havlovi se budou vyřizovat podle exprezidentem stanovených pravidel - tedy podle Havlova rozhodnutí z roku 1994.

To stanovilo, že většinu agendy milostí vyřizuje ministerstvo a šéfovi resortu justice zároveň dalo pravomoc "zjevně neodůvodněné žádosti o milost" zamítat.

Havel si ale zároveň vyhradil, že on sám bude vždy rozhodovat o udělení či neudělení milosti v těch případech, kdy je žadatelem mladistvý pachatel nebo naopak žena starší 55 let nebo muž nad 60, dále osamělý rodič, nevyléčitelně nebo velmi vážně nemocná osoba či odsouzenec na doživotí.

Klaus zatím žádnou milost neudělil

V souladu s tehdejším Havlovým rozhodnutím proto spisy takovýchto žadatelů z jeho éry poputují z ministerstva na Klausův stůl. "První z těch žádostí o milost, které patří do takzvané vyhrazené agendy, by měly být prezidentu Klausovi předloženy k rozhodnutí do konce října," řekla Průchová.

Jak dodala, na Hrad samozřejmě půjdou i ty žádosti z ostatní nevyhrazené agendy, u kterých ministr doporučí udělení milosti.

Během prvního půl roku svého prezidentování ale zatím Klaus žádnou milost neudělil, za to již více než 250 žádostí o milost odmítl.