"Já bych se na něj (Kocába) v Senátu velmi těšil a myslím, že bychom s kolegou (Jaromírem) Štětinou (senátor za SZ) byli velmi dobrá, výrazná trojka právě kvůli tomu tématu (dekomunizace), které máme s Michaelem společné. Navíc si myslím, že by to pomohlo i zeleným, protože takto hrozí, že se vystřílíme oba dva a zvítězí třetí," řekl Mejstřík.

Dodal, že s Kocábem se prý přátelí a blízké jsou mu i jeho politické postoje. Vyzval proto zelené, aby ještě zvážili nasazení Kocába v jiném volebním obvodě.

Zelení ale takovou možnost odmítli. "Zcela to vylučuji, nejsme úplnými nováčky, moc dobře víme, proč pana Kocába nasazujeme právě v tomto obvodě," řekla Novinkám předsedkyně pražské organizace Petra Kolínská. Dodala, že nominace konzultovali i se senátorem Mejstříkem. "Velmi dobře ví, že zelení považují obvod 27 (na Praze 1) za svoji vlajkovou loď, ve kterém máme největší šanci uspět," dodala.

"Nechceme zakládat kampaň na útočení na ostatní kandidáty, ale jeho strategie je úplně jasná," podotkla.

Kocáb nahradil Hromadu

Mejstříkovu kandidaturu podpořily US-DEU, místní organizace SNK-ED, politické hnutí Zelení a Strana pro otevřenou společnost (SOS). Mejstříka na tiskové konferenci voličům doporučil i Štětina. Podle senátora, který byl do horní komory zvolen za Stranu zelených, je velmi nešťastné vyslat Kocába do voleb právě proti Mejstříkovi. Na vedení zelených proto apeloval, aby své rozhodnutí ještě přehodnotilo.

V první pražské části (volebním obvodu číslo 27) chtěli zelení původně nasadit bojovníka za práva homosexuálů Jiřího Hromadu, který ale onemocněl. Nahradil ho nakonec Kocáb, který byl stejně jako někdejší studentský vůdce Mejstřík jedním z výrazných aktérů sametové revoluce v roce 1989.

V Praze 1 bude o senátorský post usilovat také bývalý ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavel Klener, lékař a vydavatel Martin Jan Stránský nebo šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.