Důchodový věk se postupně zvyšuje už nyní, a to na 63 let. Zvedá se každoročně u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce. Stejným tempem by měl podle novely růst až do 65 let. V tomto věku budou do penze po roce 2030 chodit muži, bezdětné ženy a matky jednoho dítěte. Matky dvou a více dětí budou moci do důchodu odcházet v 62 až 64 letech podle počtu potomků.

Se zvyšováním penzijního věku se postupně prodlouží i doba předčasné penze. Nyní mohou jít lidé do důchodu až o tři roky dřív. V době, kdy penzijní věk dosáhne 65 let, to bude až o pět let dřív. Povinná doba pojištění se protáhne z 25 na 35 let. Zákon ji každoročně zvyšuje o rok. Z takzvaných náhradních dob pojištění, které se zahrnují do doby potřebné pro nárok na penzi, vypadne studium. Týkat se to bude ale až doby vzdělávání po 1. lednu 2010.

Bude možné si zvýšit důchod v penzi

Lepší důchody by mohli mít podle normy lidé, kteří se nejméně 15 let starají o své postižené či bezmocné blízké. Změny se chystají v systému invalidních důchodů. Neměl by existovat už jen plný a částečný, ale tři stupně.

Lidé, kteří by chtěli pracovat i v důchodu, by si mohli zvyšovat penzi. Kdyby při práci pobírali celý důchod, jeho procentní část by jim za každých odpracovaných 360 kalendářních dní rostla o 0,4 procenta. Pokud by měli polovinu penze, za každých 180 odpracovaných kalendářních dní by si zvýšili procentní část o 1,5 procenta. Penzisti by navíc mohli získat smlouvu na dobu neurčitou. Nyní ji mohou uzavírat vždy maximálně na rok.

Norma, kterou prezident podepsal, představuje první etapu vládní důchodové reformy.

Od ledna bude za první tři dny nemoci platit zaměstnavatel

Od nového roku by nemocenskou v prvních dvou týdnech nemoci měli svým pracovníkům vyplácet zaměstnavatelé. Za to jim mají klesnout odvody postupně z 3,3 na 1,4 procenta. V prvním roce by se sazba pojistného snížila na 2,3 procenta. Firmy by hradily v prvních dvou týdnech náhradu mzdy, stát by jim část sumy vrátil.

Nemocní od ledna nedostávali v prvních třech dnech nemoci žádné dávky. Ústavní soud ale ke 30. červnu tuto část vládní reformy zrušil. Nyní lidé pobírají 60 procent základu příjmu, tedy stejně jako od čtvrtého dne stonání.