Česká republika by si pro své předsednictví v Evropské unii neměla dávat přehnané cíle, shodli se Klaus a Sobotka. Zdůraznili také, že předsednictví nebude pouze záležitostí vlády, ale budou se na něm podílet i obě komory parlamentu a prezident.

"Oba cítíme pocit určité střídmosti," vysvětlil Klaus postoj obou politiků k předsednictví. Česká republika se do čela unie postaví za necelý půlrok, v lednu 2009. V roli mluvčího a koordinátora EU vystřídá Francii. Po půl roce pak Česko vedení unie předá Švédsku.

Klaus je znám svým odmítavým postojem k Lisabonské smlouvě. Soudí, že klíčovou roli pro budoucnost dokumentu hraje nyní Irsko, které ho zatím v referendu odmítlo. Česko je jednou z mála členských zemí, která dosud smlouvu nepřijala.

Operace na začátku června

Na konci července přišel za Klausem do Lán Langer (ODS), představil mu návrh reformy policie. Ministr dodal, že z Klause cítil obrovskou energii a chuť vrátit se naplno do práce.

Prezident postoupil výměnu kyčelního kloubu na začátku června, poté strávil 16 dní v nemocnici na Bulovce, kde operace proběhla. Následně se přemístil do rehabilitačního centra Malvazinky, kde vydržel asi tři týdny. Zotavovat by se Klaus měl ještě zhruba měsíc.

Mluvčí prezidenra Radim Ochvat uvedl, že Klaus při zotavování vyřizuje korespondenci a sleduje politické dění doma i ve světě. V Lánech ho také navštívil polský prezident Lech Kaczyński.