„Do kongresu je nekonečně dlouhá doba, volby, reformy, radar, příprava předsednictví a to vše na půdorysu křehké vládní podpory v parlamentu. Na prvním místě je politika, reformy, priority vlády a ODS, funkce jsou až na místě druhém. Určitě v této chvíli nebudu komplikovat už tak složitou situaci předsednickými nominacemi," napsal Bém Právu v SMS. "Ano, chci se nadále podílet na vedení ODS,“ dodal.

"Jsem přesvědčen, že pokud má současná vláda fungovat, není zde prostor pro nějaký vnitrostranický duel. Kongres musí potvrdit Mirka Topolánka ve funkci. Nebudu kandidovat na předsedu právě a hlavně s vědomím, že by případný úspěch znamenal konfrontaci, ta by znamenala oslabení dnes křehké stability vlády," řekl Bém.

Dovede si těžko představit, že předsedou ODS nebude premiér. Změna v čele strany by podle Béma mohla nastat pouze v případě, "že by došlo k nějakým dohodám a takové dohody se uvnitř ODS zatím nerýsují". "Těžko si dovedu představit, že by ODS a vláda přežily za předpokladu, že by do čela strany byl zvolen někdo jiný než Mirek Topolánek," uvedl Bém.

Myslí si, že krizové scénáře nenastanou

Podzimní krajské a senátní volby označil za "zrcadlo úspěšnosti vládní politiky". "Klíčovou odpovědnost za fungování koalice má ODS, takže krajské volby jsou pro nás první konfrontací s tím, jak naplňujeme předvolební sliby, jak se daří realizovat reformní program," řekl.

Bém si myslí, že volební výsledek v krajských či senátních volbách ovlivní atmosféru podzimního stranického kongresu a možná částečně i vlastní volební souboj. "Mirek Topolánek opakovaně řekl, že pokud se mu nepodaří prosadit klíčové reformní zákony, ztrácí vláda legitimitu a s tím já souhlasím. Pak by mohly nastat dramatické peripetie, které by se promítly do průběhu kongresu. Přesto si myslím, že s největší pravděpodobností krizové scénáře nenastanou," dodal Bém.