Kriminalisté tak neuspěli s tvrzením, že Jourovou měl dvěma milióny korun uplatit v rámci příprav údajného podvodného čerpání peněz z evropských fondů na opravu zámku v Budišově na Třebíčsku gang kolem bývalého tajemníka sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela, starosty Budišova Ladislava Péti a někdejšího úředníka ministerstva zemědělství Miroslava Řehulky.

Právě ty ale soud na rozdíl od Jourové nemine. Státní zastupitelství totiž v jejich případě návrhu detektivů vyhovělo, a trojice mužů se tak bude muset zpovídat z vydírání hlavního svědka v celé kauze Marka Řičáře. Právu to potvrdila náměstkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 9 Jana Krečová. Obžaloba na Péťu a spol. byla podle ní podána koncem minulého týdne. „K důvodům zastavení stíhání paní Jourové se nyní nebudeme vyjadřovat, protože rozhodnutí ještě nenabylo právní moci,“ poznamenala Krečová.

Přímé důkazy, že by Jourová měla coby vlivná ministerská úřednice za úplatek pomoci skupině k štědré evropské dotaci, každopádně policie podle informací Práva v ruce neměla. Audit, který si nechalo zpracovat po vypuknutí aféry na podzim 2006 ministerstvo, navíc konstatoval, že Jourová neměla na výběr úspěšných žadatelů žádný vliv.

Bývalá náměstkyně rozhodnutí zastupitelství, které ji po necelých dvou letech zbavilo obvinění, ve své včerejší reakci pro Právo přivítala. Zároveň naznačila, že za popotahování od úřadů a vláčení svého jména v médiích bude požadovat po státu odškodné. „Celé trestní stíhání, nikoliv jen vazba, mi způsobila bezdůvodnou a devastující újmu. O další právních krocích se rozhodnu po svém návratu ze zahraničí a po poradě s advokátem,“ uvedla Jourová s tím, že oficiálně ještě rozhodnutí žalobce nepřevzala.

Obdobně se vyjádřil i advokát Jourové Karel Brűkler: „Rozhodnutí samozřejmě vítáme, jen je smutné, že to přišlo po téměř dvou letech, když od samého začátku bylo zřejmé, že se paní Jourová žádného trestného činu nedopustila“.

Obvinění z podvodu zatím nepadlo

Také u trojice mužů je úspěch policie jen částečný, z úplatkářství totiž detektivové původně vinili i Doležela s Péťou, nicméně bývalého šéfa premiérského kabinetu tohoto obvinění státní zastupitelství podle informací Práva stejně jako Jourovou zbavilo a u Péti ho překvalifikovalo z přímého uplácení na nepřímé.

Do samostatného případu pak žalobce vyloučil stíhání Doležela z nedovoleného nakládání s osobními údaji, které souvisí s nálezem osobního spisu někdejšího ministra vnitra za ČSSD Františka Bublana u Doležela doma.

Advokát bývalého tajemníka sociálnědemokratických premiérů Filip Princ včera zopakoval, že jeho klient se vydírání Řičáře nedopustil. „Věříme, že u soudu se to ukáže,“ poznamenal Princ.

Kdy proběhne hlavní líčení, zatím není jasné, je totiž možné, že si celou kauzu budou mezi sebou jednotlivé soudy přehazovat. Zatím měly případ na starosti úřady v Praze 9, ale k údajnému vydírání mělo dojít na Jihlavsku.

Obvinění, kterými se nyní zabývalo státní zastupitelství, se přitom týkala pouze údajného uplácení a vydírání nepohodlného svědka, podezření z vlastního podvodu a manipulace s evropskými dotacemi zatím vyšetřovatelé prověřují a žádné obvinění v této souvislosti dosud nepadlo. Policie je přesvědčena, že Péťa a spol. nadhodnotili cenu rekonstrukce zámku o 30 miliónů korun, které si měli rozdělit mezi sebe.