„Budou o tom psát všechna média, protože kandidát nemá šanci hovořit se všemi dvaceti tisíci voliteli. Tak to získá spíše rozměr všeobecných voleb. Tím pádem se stáváte zranitelný manipulacím zvenku,“ vysvětlil Rath, který na sjezdu prosazuje tradiční hlasování.

Obává se především ODS, která by podle něj mohla hlasování ovlivnit. „Klidně si dovedu představit, že by se ODS vyplatilo investovat určité úsilí nebo i finanční prostředky k tomu, aby jednoho kandidáta nepřímo podpořila a na toho, kdo by se jim nehodil, by vytáhla zase nějakou Kubiceho zprávu III,“ řekl Rath.

Varuje i před mediální kampaní k volbě. „Mám obavu, že přímá volba povede k tomu, že kampaň, která se v médiích povede, může stranu poškodit,“ sdělil. Situaci kolem přímé volby srovnal s primárkami demokratů v USA, kdy se vzájemně napadali kandidáti na prezidenta Barack Obama a Hillary Clintonová. „My na to nejsme moc zvyklí, aby si dva kandidáti ze stejné strany přes veřejná média mezi sebou vyřizovali své účty. Voliči by to mohli brát, že ta strana je rozhádaná,“ míní.

Změnu by musel posvětit sjezd

Volba předsedy na sjezdu je podle Ratha lepší proto, že kandidáti mohou před samotným hlasováním vysvětlit případné útoky na svou osobu delegátům. „Ti pak mají šanci v osobním kontaktu si udělat názor, jestli je to kampaň, nějaká smyšlenka, polopravda nebo jestli je to reálné,“ sdělil.

K tomu, aby se nekonala přímá volba a šéfa ČSSD opět volil sjezd, je třeba změnit stanovy strany. Rath se domnívá, že čas na takový krok je. „Sjezd by se mohl sejít a provést změnu stanov tak, aby se předseda volil jako doposud,“ míní. Byl by to podle něj řádný sjezd, který by byl svolán ještě před termínem přímé volby.

Současnému předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi se podle Ratha jeho názor zatím spíše nelíbí. „Mé obavy příliš nesdílí a on sám dál trvá na přímé volbě,“ doplnil.

"Nemám důvod měnit názor. Přímá volba předsedy je správná věc. Cítím dostatečnou podporu členů," reagoval pro Novinky Paroubek. Ten bude příští rok obhajovat svůj post. 

Sobotka: Záleží na počtu kandidátů

S Rathem nesouhlasí místopředseda strany Škromach. „Myslím, že by to nebyla dobrá zpráva pro veřejnost, protože to byl jeden z klíčových prvků modernizace ČSSD,“ řekl Novinkám. „„Nyní dva roky po sjezdu měnit stanovy, aniž bychom vyzkoušeli tu volby, by asi nebylo ideální. Osobně si myslím, že jestliže sjezd rozhodl tak, aby se to mělo dodržet,“ doplnil.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka Novinkám řekl, že k takové debatě by se strana měla vrátit po podzimních volbách. „Myslím, že není vhodné tu debatu otevírat nyní před volbami. Určitě po nich je dobré se k tomu tématu vrátit i na základě výsledku těchto voleb,“ sdělil.

Podle něj je důležité, kolik bude kandidátů. Pokud bude jen jeden, pak se domnívá, že nemá přímá volba smysl. „Pokud by se ukázalo, že je několik kandidátů, pak si myslím, že by to možná stálo za to, abychom přímou volbu předsedy strany uskutečnili,“ dodal Sobotka.