U Václava Klause odborníci ocenili důsledné užívání spisovného jazyka, srozumitelnost a sdělnost jeho vystoupení. Zaujala je také vyzrálost a uvolněnost komunikace a důstojnost projevu.

"Celkově je (Klausův) projev klidný, příjemný, důstojný, je cítit i snaha o zdůrazňování některých slov, která jsou jádrem výpovědi," uvedla jedna z porotkyň Hana Shánělová.

Z dalších politiků v anketě uspěli David Rath (ČSSD) na druhém a Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) na třetím místě. Rath nejvíce uspěl v oblasti nonverbální komunikace, Kalouska dotazovaní považují za skvělého a adaptabilního diskutéra.

Celkové výsledky ankety (hodnocení od 1 do 7, kdy 1 znamená nejlepší a 7 nejhorší)
politik
hodnocení
Václav Klaus2,076
David Rath
2,285
Miroslav Kalousek
2,538
Pavel Bém
2,642
Jiří Paroubek
3,02
Martin Bursík 3,036
Ivan Langer
3,071
Tomáš Julínek3,785
Mirek Topolánek
4,076
Jiří Čunek
5,142
zdroj: Westminster

Topolánek je prý nepřehledný

Nejhůře dopadl Jiří Čunek, který skončil na posledním místě mezi hodnocenými politiky, na odborníky působí kvůli užívání hovorové řeči velmi neprofesionálně. "Pan Čunek pravděpodobně nerozlišuje, kdy se baví se svými přáteli a kdy stojí před kamerou. Jeho projev je povětšinou hovorový a působí velmi neprofesionálně. Tato neobratnost však na diváka nepůsobí příjemně rozšafně, nýbrž nedůvěryhodně," řekl ředitel společnosti Westminster Tomáš Studeník.

Hůře dopadly i rétorické schopnosti premiéra Mirka Topolánka (ODS). "Nedokáže zformulovat prostou myšlenku do přehledného celku, který má smysl. Nekonečný proud slov, odboček, vsuvek nelze nazvat souvětím," míní učitelka češtiny Jiřina Miklušáková.

Odborníci se zaměřovali na správné užívání spisovného českého jazyka, způsob vyjadřování, rétorické schopnosti a nonverbální komunikaci. Odborná porota prověřila deset osobností české politické scény, které byly vybrány podle četnosti mediálních výstupů na počátku roku 2008 a mají tedy velký vliv na veřejný prostor.