Podle STEMu výsledek jen dokládá, že zelení mají velmi nestabilní voliče. "Ztráty utrpěla také ODS - z jejích voličů z roku 2006 považuje své volební rozhodnutí za chybu více než čtvrtina (28 procent)," uvedl ve středu STEM.

Naopak stabilní voliče má tradičně KSČM, názor po dvou letech změnilo jen devět procent. Jinak by volilo asi 17 procent tehdejších příznivců sociální demokracie.

„Lidé zřejmě reagují na situaci, která v tuhle chvíli je ve Straně zelených. Probíhá zde vnitřní boj o to, jestli bude SZ i nadále středovou alternativou k velkým stranám a bude prosazovat věcnost, nebo se zařadí do levého politického spektra a přijme odlišný, radikálnější styl,“ řekla Novinkám bývalá předsedkyně poslaneckého klubu SZ Kateřina Jacques.

Podle ní by ke změně názorů voličů mohl přispět zářijový sjezd, na kterém se bude volit nové vedení strany. „Myslím si, že ve chvíli, kdy dáme veřejnosti jasný signál, že setrváváme na svých pozicích, situace se zlepší," dodala.

Volili jste v červnu 2006 s ohledem na současný vývoj v ČR správně?
 ODS
ČSSD
KSČM
SZ
KDU-ČSL
určitě ano 2433 56 6 20
spíše ano
48
50
35
55
60
spíše ne21
12
8
27
15
určitě ne
7
5
1
12
5
zdroj: STEM

Většina by volila stejně

Celkový počet lidí, kteří svého rozhodnutí litují, se za dva roky příliš nezměnil. Tři měsíce po volbách, v době krize se sestavováním vlády, svého rozhodnutí litovalo 15 procent, nyní je to o sedm procentních bodů více.