České vládě podle Eurobarometru důvěřují především mladí lidé, ale ani těch není více než třetina. Důvěra také vzrůstá se stoupajícím vzděláním. I mezi vysokoškoláky však současné vládní koalici důvěřuje jen 26 procent. Jasná je podle Eurobarometru souvislost mezi důvěrou vládě a politickou orientací respondentů. Z levicově zaměřených lidí vládě důvěřuje jen sedm procent, u pravicově orientovaných je to 35 procent.

Mladí, vzdělaní a pravicově orientovaní lidé také více důvěřují Evropské unii.

Podle autorů průzkumu může být příčinou nízké důvěry ve vládu a parlament ČR rozčarování lidí z úrovně politické kultury a nedořešených politických a korupčních afér.

Eurobarometr zjišťuje nálady obyvatel všech členských zemí Evropské unie, v České republice byl průzkum prováděn už poosmé. Letos se sociologové v ČR zeptali od 2. do 17. dubna celkem 1014 respondentů.

V posledním průzkumu vedla ČSSD

Podle červnového průzkumu veřejného mínění CVVM by volby vyhrála ČSSD se ziskem 37 procent hlasů. Druhá ODS by dostala 27,5 procenta, pro komunisty by hlasovalo 15,5 procenta respondentů. Straně zelených by odevzdalo svůj hlas 10,5 procenta a lidovcům 7,5 procenta dotázaných. Průzkum se konal přesně dva roky po posledních sněmovních volbách.

Podle agentury STEM vládní koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených vydrží přes všechny vnitřní rozepře do konce letošního roku. Myslí si to 68 procent Čechů. Nejsilněji jsou o tom přesvědčeni stoupenci ODS (83 procent), ale smířena je s tím i polovina sympatizantů KSČM a 62 procent příznivců ČSSD.