"Pokud bych měl hodnotit činnost ministra a ministerstva, tak speciálně u ministerstva průmyslu vyjadřuji velmi vysokou míru spokojenosti," uvedl Topolánek. "V rámci programového prohlášení vlády, v rámci koaliční smlouvy, vyplývá pro toto ministerstvo zhruba 11 programových cílů. Naplněny jsou tři, předloženy vládě jsou tři, v realizaci jsou čtyři a pouze jeden je zpožděný," dodal premiér, podle kterého má skluz problematika podpory obnovitelných zdrojů energie.

MPO do konce letoška podle Římana připraví aktualizovanou energetickou koncepci. "A konec roku je také termín pro dočerpání starého operačního programu Průmysl a podnikání. Zatím jsme vyčerpali 73 procent z devíti miliard korun a předpokládáme, že úspěšnost čerpání bude 95 procent," doplnil Říman.

Ministr po setkání s premiérem řekl, že úředníci ministerstva průmyslu a obchodu a jeho podřízených organizací by měli být přestěhováni do nového administrativního sídla do konce roku 2011. MPO chce 13 svých budov v Praze vyměnit za nový kancelářský areál na okraji hlavního města, stěhování by se mělo týkat zhruba 1 400 úředníků.

Topolánek: z vnitra už není ministerstvo strachu

Po Římanovi navštívil Topolánek Ivana Langera. Podle premiéra se ministerstvo vnitra mění z "ministerstva strachu na ministerstvo vnitřních věcí". S výsledky práce resortu je prý spokojen. "Ministerstvo vnitra prošlo podle mě nejrazantnější změnou," uvedl premiér.

Drobné výhrady, které vůči ministerstvu má, se týkají spíše dědictví po bývalých ministrech. Různé problémy, které ale prý nynější vedení ministerstva nezavinilo, by podle premiéra mohly být odstraňovány rychleji. Jde například o reformu civilní rozvědky. Premiér také připomněl, že resort stále trápí úbytek policistů. Trend jejich odcházení ze služby se zatím i přes masivní kampaň podařilo jen zastavit, nikoli zvrátit.

Naopak za úspěch označil premiér mimo jiné výsledek snižování počtu zaměstnanců na ministerstvu. Langer podle něj správně pochopil, že není možné snižovat počty hasičů či policistů, ale může se to týkat administrativních pracovníků. V důsledku toho se snížil počet zaměstnanců v resortu o 20 procent, a mzdy proto vzrostly o sedm procent, uvedl.