"Kdyby byl nějaký nález (auditu), který Karel Schwarzenberg vyhodnotí jako podstatný, tak je potřeba řešit věc na koaliční úrovni. (...) Nechtějte tak jednoduché řešení, že v tu chvíli bouchne dveřmi a odejde," upozornil Bursík.

Zdůraznil, že za vyřešení situace kolem Čunka nesou odpovědnost všichni koaliční partneří, proto podle předsedy SZ po vyhodnocení auditu proběhnou politická jednání. "Pokud bude jasné, že se ta věc nehýbe, pak bude Karel Schwarzenberg pravděpodobně konat," uvedl.

Bursík také nevyloučil, že by ministra zahraničí v případě jeho odchodu napodobili i další ministři SZ. "Jestli Karel Schwarzenberg nastaví nějakou etickou laťku, nemyslím si, že by ji zelení měli nějak snižovat," řekl.

Šéf zelených se s ministrem zahraničí nad výsledky auditu sejde do konce týdne, pak budou informovat předsedu vlády. Vicepremiér zdůraznil, že chce udělat vše pro to, aby Schwarzenberg zůstal na svém postu. "Jeho přirozená autorita je něco, co vládě dává výraznou přidanou hodnotu," dodal.

Schwarzenberg už výsledky auditu studuje

Schwarzenberg měl výhrady k Čunkově návratu do vlády po loňské podzimní rezignaci a hovořil proto o svém vlastním odchodu z vlády. Podle ministra se šéf lidovců nedostatečně očistil z podezření z korupce. Proto nechal Čunkovy finance prověřit americkou auditorskou firmou Kroll, jejímž výsledkem své setrvání v kabinetu podmínil.

Spis už leží Schwarzenbergově stole už týden, ministr ale avizoval, že se s ním seznámí až potom, co s ministryní zahraničí USA Condoleezzou Riceovou v úterý podepíše smlouvu o umístění radaru americké protiraketové obrany v Česku. Ve středu odpoledne Bursík novinářům řekl, že ministr zahraničí začal výsledky auditu studovat, s nikým se ale o první dojmy nepodělil.

Podle spekulací šetření nedopadlo dobře a jedou z variant řešení vnitrokoaličního rozkolu je Schwarzenbergův odchod ze zdravotních důvodů, nikdo tyto informace však nepotvrdil.