"Nemám recept na dlouhověkost. Cítím se dobře, tak asi jako žena staršího věku,“ řekla novinářům oslavenkyně, která se sice kvůli špatnému sluchu složitěji dorozumívá, ale o dění kolem sebe má neustále zájem.

"Je to naše sluníčko. Je láskyplná, všechny lidi má ráda a každému zamává. Když má někdo smutný den, ona mu náladu napraví,“ uvedla na adresu oslavenkyně vrchní sestra Ludmila Mátlová.

Zdůraznila, že Marta Pokorná i přes vysoký věk nebere pravidelně žádné léky, jen občas vezme pilulky na cévy. Zálib již příliš nemá a celý den odpočívá v posteli. "Víme, že má ráda formule a když jsou závody, tak jí řekneme, jak dopadly. V současných jezdcích se už příliš neorientuje, ale má ráda britského jezdce Coultharda a naopak nemusí Michaela Schumachera,“ dodal Mátlová.

Život Marty Pokorné je více než pozoruhodný. Studovala obchodní školu ve Vídni a v roce 1928 byla první ženou v Dačicích, která vlastnila a řídila ve svých 28 letech auto Durant a od roku 1930 do roku 1948 Tatru 12. Hodně cestovala a vystřídala hned několik zaměstnání. Má dva syny Jiřího (85 let) a Břetislava (88 let). Vnoučata nemá.

Nejstarší obyvatelkou České republiky se Marta Pokorná stala poté, co před týdnem zemřela v nedožitých 110 letech Marie Kráslová z Hluboké nad Vltavou, se kterou se shodou okolností právě v úterý dopoledne lidé rozloučili v kostele a na hřbitově v Libníči na Českobudějovicku.