Právu to řekl statutární náměstek hejtmana pro ekonomiku Karel Dolejší (ČSSD). "Rozhodovali jsme se mezi koupí Ještědu jako takového anebo založením obecně prospěšné společnosti, v níž by byl Liberecký kraj, Statutární město Liberec a České radiokomunikace. Nakonec jsme se přiklonili ke koupi, protože další dva subjekty o tuto variantu neměly příliš zájem,“ vysvětlil Dolejší.

Pokud by obchod schválilo také představenstvo Českých radiokomunikací a krajští zastupitelé, získal by ho Liberecký kraj asi za 76 miliónů korun. Taková je současná cena Ještědu.

Vyřešit se musí ale ještě otázka vysílačů a případného pronájmu prostor ČRa, které mají jako podmínku přístup ke svému zařízení.

Jednání o prodeji Ještědu začaly letos v dubnu a jeho koupi inicioval náměstek hejtmana pro zemědělství a rozvoj venkova Radim Zika (ODS). "Pro budoucnost Ještědu, který je už nyní významnou památkou a usiluje o zapsání do UNESCO, by bylo vhodnější, aby majitelem byl stoprocentně Liberecký kraj,“ sdělil Právu Zika.

Ještěd potřebuje rekonstrukci

K tomu, aby byl Ještěd zapsán na seznam UNESCO, ale potřebuje další investice do interiéru a opravy pláště v řádech asi 70 miliónů korun. Navíc se musí zrestaurovat původní interiér tak, jak vypadal při jeho otevření 9. července 1973.

Za unikátní stavbu 93 metry vysokého hyperboloidu, který v sobě snoubí vysílač, restauraci i horský hotel, získal jeho autor světově uznávaný architekt Karel Hubáček v roce 1969 prestižní Perretovu cenu.

Pokud by Ještěd koupil skutečně Liberecký kraj, definitivně by skončily peripetie okolo změny majitelů této významné památky.

V první polovině 90. let se totiž stala majitelem Ještědu soukromá firma, která ho koupila od Okresního úřadu v Liberci. Firma však zkrachovala a správu nad ním převzal správce konkurzní podstaty. Nepříznivý stav, kdy docházelo ke střetům mezi provozovatelem vysílače Českými radiokomunikacemi a novými majiteli, vyústily až ve spor, kdy liberecký okresní úřad uplatnil své předkupní právo na Ještěd a chtěl ho za 61,7 miliónu odkoupit zpět.

Vrchní soud v Praze na podzim 1999 konstatoval, že předkupní právo okresního úřadu neexistovalo. Počátkem roku 2000 ale hotel koupily České radiokomunikace za cenu 85 miliónů korun, které o něj usilovaly v průběhu 90, let opakovaně. Ve stejné době o dominantu projevilo zájem také město Liberec, správce konkurzní podstaty ale nakonec hotel prodal ČRa, protože na Ještědu měly svoje vybavení v hodnotě přesahující 100 miliónů korun. Dalších asi třicet miliónů pak ČRa investovaly do obnovy.