Programy ESA jsou pro české vědecké, výzkumné a průmyslové organizace příležitostí k zapojení do mezinárodní spolupráce při výzkumu kosmického prostoru, Země, družicové telekomunikace a navigace a vesmírných technologií. Členství v ESA podpoří například snahu ČR aktivně se podílet na dalším vývoji projektu Galileo a její kandidaturu na získání sídla agentury pro řízení Galilea (GSA).

ESA se zabývá výzkumem vesmíru a vesmírných technologií. Byla založena v roce 1975 a nyní v ní je 17 členských zemí z Evropy. Zvláštní postavení spolupracujícího člena ESA má Kanada. Agentura je partnerem americké NASA, Ruské kosmické agentury či japonské NASDA. Sídlí v Paříží, dále provozuje pět výzkumných středisek.

ČR a ESA spolupracují už 12 let 

Česko s agenturou uzavřelo rámcovou dohodu o spolupráci v roce 1996. V současné době završuje své čtyřleté působení v programu ESA pro evropské spolupracující státy (PECS).

V červnu Rada ESA jednomyslně schválila začlenění ČR do agentury. Příslušnost k ESA je spojena s povinností platit roční poplatek 5,4 miliónu eur (zhruba 128 miliónů korun).

Hlavními úspěchy ESA jsou vývoj nosných raket Ariane a Vega, instalace modulu Columbus na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a nákladní kosmická loď ATV. Unikátní je výzkum planety Venuše sondou Venus Express.