Epidemie se zatím týká pouze uživatelů drog a lidí žijících v jejich blízkosti, počet nakažených však může v příštích týdnech výrazně vzrůst. "Obávám se, že počet nemocných v té komunitě se může výrazně zhoršit," uvedla Jágrová. Virus hepatitidy typu A se totiž z lidského organismu vylučuje stolicí a k přenosu nákazy stačí třeba jen mikroskopické znečištění.

"Osobní hygiena v této komunitě nebývá na nejvyšší úrovni, takže je velmi pravděpodobné, že k dalšímu šíření dojde," obává se Jágrová. Ke snadnému šíření epidemie může přispět dlouhá inkubační doba, která u hepatitidy typu A trvá od okamžiku nakažení 15 až 50 dní. "Člověk nemá v době, kdy je nejvíc infekční a vylučuje nejvíc viru, žádné obtíže," uvedla.

Virus hepatitidy typu A. Foto: Profimedia.cz
Zatímco v předchozích dvou letech hygienici v Praze zaznamenali v červnu vždy po jednom případu hepatitidy typu A, letos jich bylo 18. Výskyt onemocnění přitom začal výrazně vzrůstat zejména v uplynulých třech týdnech. Kam až by se počet nakažených mohl vyšplhat, nechce Jágrová ani odhadovat.

Nakažení hrozí nejen narkomanům

Na pražské drogové scéně se podle odhadů odborníků může pohybovat asi 8 000 lidí. Hrozba nakažení však visí i nad lidmi, kteří sice drogy neberou, ale jsou s jejich uživateli v kontaktu.

Hepatitida je zánětlivé onemocnění jater. Existuje jí několik typů:
Průvodním jevem hepatitidy A je často žloutenka. Přenáší se především prostřednictvím špinavých rukou, ale také krví nebo pohlavním stykem. Projevuje se většinou mezi 15 a 45 dnem od nákazy. Pro dobrou regeneraci jater je nutné po dobu zánětu striktně dodržovat alkoholovou abstinenci. Proti hepatitidě A lze očkovat.
Hepatitida B je velmi snadno přenosná tělesnými tekutinami (sliny, krev, sperma, poševní sekret). Nebezpečí nákazy představují také nekvalitní tetovací a piercingová studia. Proti hepatitidě B lze očkovat.
Hepatitida C je přenosná především krví. Ve velké většině případů má velmi pomalou progresi. Než se zánět jater rozvine do podoby, která by člověka ohrožovala na životě mohou uplynout i desítky let. Velký vliv na stav jater má životospráva pacienta, důležité je vyhýbat se alkoholu a přepáleným tukům. Proti hepatitidě C nelze očkovat.
zdroj: Wikipedia