"Vše proběhlo v termínech a ani celkové náklady na rekonstrukci nebyly překročeny," prohlásil Vymětal. Sám patří mezi nové nájemníky. O své nové adrese tvrdí: "Je tam krásný klid, i když si myslím, že některé pokoje jsou zbytečně velké a poslanec, který sem přijde akorát přespat, takový prostor ani nepotřebuje."

Vzápětí ale dodal, že kvůli památkářům nebylo možné bourat příčky, a proto jsou v domě byty od třiceti do téměř sta metrů čtverečních. Ačkoli před několika měsíci byl mezi poslanci o byty v Nerudově ulici velký zájem a o jejich rozdělení rozhodoval los, nakonec se někteří z nich bydlení na prestižní adrese vzdali.

Své žádosti o přidělení bytu stáhlo pět poslanců ODS, kteří to zdůvodnili tím, že nechtějí být vláčeni v tisku. Několik politiků, jako např. Hana Marvanová (US-DEU) totiž kritizují sedm let staré rozhodnutí o nákladné rekonstrukci objektu. Podle nich jde o zbytečný luxus, za který by poslanci, když už v něm bydlí, měli platit tržní nájemné.

Zastánci naopak tvrdí, že vlastní ubytovna ušetří státní peníze, neboť podle zákona musí příslušná parlamentní komora přispívat mimopražským zákonodárcům na ubytování v hlavním městě 13 800 korun měsíčně. Sněmovna tak ročně zaplatí za bydlení mimopražských poslanců přes dvacet miliónů korun.

Vybavení vyrobili vězni

Nařčení z luxusu odmítá Vymětal, podle něhož je všech 47 bytů vybaveno standardním zařízením. Bez ohledu na velikost má každý byt kuchyňský kout, koupelnu, sedací soupravu, televizi a pracovní kout. Vybavení každého bytu přišlo na 150 tisíc korun a vyrobili ho vězni. Podle Vymětala zbývá ještě zapojit telefonní linky.

Kromě bytů je v podzemí domu 32 garážových stání. Do objektu se přitom nikdo cizí nedostane. V přízemí je recepce, kde se musí každý návštěvník hlásit stejně jako ve všech sněmovních prostorách.