Vyplynulo to z vyjádření předsedy senátorů ODS Jiřího Stříteského a ministra vnitra Ivana Langra (ODS). O tom, pro kterou variantu se přikloní, se definitivně rozhodne až příští úterý.

Zákon, který schválili poslanci, stanovuje, že policisty nemůže vyšetřovat ani inspekce policie, ani státní zástupci. Mohli by je tak zřejmě vyšetřovat jen jejich kolegové. Obecní policii také odebrali právo měřit rychlost na silnicích.

"Jednomyslně jsme se shodli na tom, že reforma policie je natolik důležitá, že senátní klub udělá všechno pro to, aby nebyla jakýmkoli způsobem ohrožena," prohlásil ministr. "Příští týden se rozhodne o tom, jakým způsobem budeme celou záležitost napravovat. Buď můžeme vrátit zákon (Sněmovně), anebo se to bude řešit novelou," uvedl Stříteský.

Langer naznačil, že by dal přednost variantě samostatné novely, neobává se však ani toho, že by upravené reformní zákony Sněmovna neschválila. "Věřím, že od 1. 1. 2009 bude reforma policie platit v původní verzi, tedy že i městská policie bude oprávněna měřit rychlost ve větší spolupráci s republikovou policií, a že i nadále trestné činy policistů bude vyšetřovat státní zástupce," uvedl ministr.