Rychlík přejel českou hranici v Lanžhotu ve středu v 16:35. V tu chvíli měl asi hodinové zpoždění. Jeho cesta českou krajinou se ale změnila v pouť mezi jednotlivými malými stanicemi. Souprava se například musela vracet do Havlíčkova Brodu a odtamtud jet jinou trasou. Hlavním důvodem byly uzavírky tratí kvůli středečním bouřkám.

Zpoždění nejprve narostlo kvůli rekonstrukcím nádraží v Břeclavi a Brně – Horních Heršpicích. Do problémů se vlak dostal i v úseku ze Světlé nad Sázavou do Leštiny.

„Najednou všechno zhaslo. Spadlo napájení troleje, zhasla návěstidla autobloku a stáli jsme. Pak jsem se dozvěděl, že někde za námi spadlo trolejové vedení,“ řekl Právu strojvedoucí vlaku. Po dlouhých hodinách čekání dokázala tratí projet dieselová lokomotiva a zapřáhla soupravu, aby s ní dojela do stanice Vlkaneč.

Zamkl vlak a cestující jeli autobusem

„Měl jsem v té době za sebou čtrnáct hodin ve službě, takže bylo nemyslitelné, abych jel dál. Pro mě tam služba skončila, zamkl jsem lokomotivu a odevzdal klíče výpravčímu. Když jsem se ptal na cestující, bylo mi řečeno, že pro ně jedou autobusy z Kolína,“ dodal strojvedoucí.

Zatímco pro strojvedoucího adrenalinová směna skončila, ve Vlkanči zůstal vlak, který bylo zapotřebí dostat do Prahy. Vzhledem ke stavu trati padlo rozhodnutí odvléct jej zpět do Havlíčkova Brodu a pokračovat do Prahy náhradní trasou přes Chrudim do Pardubic. Trasa z Brna přes Havlíčkův Brod do Prahy byla zavřená až do čtvrteční noci.

Podruhé tak Jadran dojížděl z Havlíčkova Brodu s dieselovou lokomotivou a zpožděním více než patnáct hodin. Než přijel do Pardubic, zpoždění ještě narostlo a na trati se dále zvyšovalo. V Praze-Běchovicích si Jadran vezl 1 158 minut (více než devatenáct hodin) zpoždění.

Trasu z Lanžhotu do Prahy rychlík běžně urazí za 4 hodiny a 20 minut.

Tratě na Vysočině jsou nejhůře postižené

Ve středu večer bylo kvůli bouřce zavřeno několik tratí v celém Česku. Dráhy je postupně zprovozňovaly. Ve čtvrtek večer byly mimo provoz ještě dvě a mezi nimi i spojení Brno - Havlíčkův Brod - Praha.

"Výhled zprovoznění se posouvá přibližně na 22:00, trať je velmi poškozená. První vlak, který by tu mohl projet je noční rychlík Pannonia do Bukurešti," uvedl mluvčí ČD Ondřej Kubala.

Druhá uzavírka je stále mezi Zručí nad Sázavou a stanicí Zbraslavice. Vlaky zde nahrazují autobusy. Trať by měla být mimo provoz do pátečního rána.