Zeman se v rozhovoru vyslovil pro referendum k Lisabonské smlouvě, a to jako celoživotní zastánce všelidového hlasování. Z 27 členských států EU přitom referendum uspořádalo pouze Irsko, kde lidé smlouvu odmítli. Ostatní země, včetně Česka, ratifikují smlouvu pouze v parlamentu.

Nezaujalo vás v poslední době něco na české politické scéně?

Mne, protože se občas, i když nečtu noviny, dívám na televizní diskuse, zaujaly dvě věci, které spolu souvisí. Téměř každý politik mluví o potřebě dialogu. Dokonce nejenom mluví, on mu ten dialog málem teče ušima a nosem. Na druhé straně se reálný dialog v politice už léta letoucí nevede. Vzpomínám, že s Václavem Klausem jsme se hádali jako pes a kočka, měli jsme téměř na všechno odlišné názory, ale dokázali jsme si sednout, dokázali jsme se dohodnout. Ale co je nejdůležitější, oba dva jsme ty dohody dokázali dodržet. To dneska není.

Těší vás, že se na křtu knihy setkáváte s Miroslavem Gregrém, který je mluvčím sdružení vašich přátel?

My se s Mirkem Grégrem známe od 17. století, tak přibližně. To znamená, jsme dlouholetí přátelé. A toto naše setkání, kdybych to měl kvantifikovat, je asi tak dvoutisící osmisté třicáté páté.

Prohodili jste pár slov o sdružení?

Ano, ano, zeptal jsem se Mirka Grégra, co je to za sdružení, protože mi slíbil, že přijede za mnou na Vysočinu a že mně vysvětlí, co to sdružení konkrétně znamená.

Takže stále platí, že vás na Vysočině navštíví?

Platí to stále. My se scházíme na Vysočině občas a občas, když jsem v Praze za rodinou, tak i tady. Budu se těšit, že se konečně něco dovím, jednak o stanovách toho sdružení a jednak o náplni jeho práce.

Při křtu se Zeman ujal role kmotra

Při křtu Lebeděvovy knihy se Zeman ujal role kmotra. „Kniha velice dobře ukazuje určitou etapu vztahů mezi našimi zeměmi,“ uvedl Zeman. Neodpustil si drobnou „kritickou“ poznámku. „Jenom proto, abych dokázal, že jsem knihu pozorně četl,“ vysvětlil s úsměvem Zeman.

„Na straně 133 vpravo dole uvádíš, že v roce 1993 byl českým prezidentem zvolen Václav Havel, to je správně a slovenským Vladimír Mečiar. Nesprávně .Tím jsem vyčerpal veškerý kritický potenciál, protože jinak není co knize vytknout,“ uvedl Zeman směrem k autorovi.

Samotný křest okořenil bonmotem. „Špatné knihy křtíte naplocho tak, aby po polití vínem se stránky slepily a nikdo nebyl touto knihou obtěžován. Dobré knihy křtíte tak, že nalijete pár kapek na hřbet knihy,“ prohlásil a vyzval přítomné reportéry, aby pečlivě sledovali, jakým způsobem knihu pokřtí. „Křtím tě na hřbetě,“ pronesl pak Zeman.

Miloš Zeman křtí knihu bývalého ruského velvyslance