Němcová v Pressklubu na Frekvenci 1 uvedla, že by Rathův odchod z čela výboru uvítala proto, že podle ní potlačuje hlasy koaličních poslanců. Zdůraznila, že jde o její osobní názor. "Já bych tu změnu uvítala, ale nebudu ji iniciovat," řekla.

Podle Němcové je několik důvodů, proč by Rath neměl dál tento výbor vést. "Tato změna by byla vhodná třeba proto, že jsem se dívala na to, jakým způsobem předseda zdravotního výboru rozděluje práci v tom výboru, tedy jak často jsou určeni zpravodajem poslanci z opozice a poslanci z koalice a zdá se mi, že tady spravedlivý pohled toho předsedy, který má trochu koordinovat tu práci, není. Upřednostňuje tu opoziční roli a ta se ve výborech takhle odehrávat nemá. Ty výbory mají být odborně laděné," řekla Němcová.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcováfoto: PRÁVO/Lukáš Táborský

Rath zareagoval nejprve umírněně. „To mne pobavilo, jak potlačuji hlasy koaličních poslanců, když mají ve výboru většinu. Je vidět, že mi připisuje téměř nadpozemské schopnosti,“ řekl Novinkám s tím, že podle něj jde o mstu, že si „dovoluje ODS kritizovat“.

Pak se do Němcové pustil i na něj s nebývalou razancí. „Paní Němcová je vlastně produktem takové fanatické soudružky z ODS. Zažili jsme takové soudružky v 50., 80., 70. letech, zažíváme takovou soudružku dneska, jen má trochu jiné znaménko, nemá rudou knížku, srp a kladivo, ale má modrého ptáka a modrou knížku. Jinak ty metody jsou obdobné,“ řekl Novinkám. „Dnes nemají možnosti, jaké měla komunistická strana, ale rádi by je měli,“ dodal pak na adresu občanských demokratů.