„Je to první krok. V návaznosti se zkouškami bude probíhat jednání o smlouvě na nákup 107 transportérů,“ řekl Právu mluvčí obrany Andrej Čírtek.

Podle dřívějších informací by cena za jeden transportér měla zůstat jako podle původního kontraktu. Tedy asi 100 miliónů korun za kus, celkem asi za 11 miliard.

Testy proběhnou ve Vojenském opravárenském podniku ve Šternberku, který se na testování specializuje. Šternberský podnik je státní firmou, kterou zřizuje obrana a která na dodání transportérů významně participuje. „Zkušebnu si vybral sám výrobce,“ poznamenal Čírtek.

Původně měla rakouská zbrojovka dodat vojákům 199 transportérů za 20 miliard korun. V prosinci ministerstvo ale vypovědělo smlouvu kvůli tomu, že vozy neprošly kontrolními zkouškami a výrobce je nemohl dodat v termínu. V lednu ale vláda se zbrojovkou obnovila jednání.

Armáda očekává dodávky transportérů do konce roku. V příštím roce chce stroje nasadit do misí.

Kromě šedesátky bojových verzí s věžovou nástavbou má armáda zájem ještě o pět dalších modifikací: velitelskou verzi, průzkumnou s lokátorem, verzi minometnou, ženijní, dílenskou a vyprošťovací.