Neuběhlo ještě ani čtrnáct dní od ohlášení vzniku sdružení Přátelé Miloše Zemana a již se přihlásila řada zájemců o vstup. "V tuto chvíli je už více než 200 předběžně přihlášených,“ řekl Právu dobře informovaný zdroj z blízkosti organizátorů, který si ale nepřál být jmenován.

Sdružení má čtyři hlavní cíle

Vypracován je také návrh stanov sdružení, který se podařilo Právu získat. Obsahuje čtyři programové artikuly, hlavní cíle sdružení. Zajímavý je především cíl vrátit smysl politickému dialogu. Ten totiž koresponduje se Zemanovými slovy, která pronesl v rozhovoru pro Právo.

"Pokud jde o vztah mezi levicí a pravicí, domnívám se, že je zapotřebí se vrátit k období, kdy minimálně dvě nejsilnější parlamentní strany dokázaly spolupracovat,“ uvedl a dodal: "Myslím si, že úsilí o dialog těchto dvou stran, nikoliv ovšem o jejich velkou koalici, by mělo být něčím, co by ty nesmiřitelné konflikty mezi levicí a pravicí, které mají často i osobní charakter, zmírnilo a kanalizovalo tím správným věcným směrem.“

ČTYŘI PRIORITY SDRUŽENÍ PŘÁTEL MILOŠE ZEMANA
1) Propagovat názory a postoje Miloše Zemana jako významné osobnosti politického života České republiky
2) Vytvořit platformu pro přátele a sympatizanty Miloše Zemana k vyjádření jejich názorů a umožnit občanů ČR seznámit se s těmito názory
3) Přispět ke kultivaci politiky v ČR, vrátit smysl politickému dialogu
4) Přispět k tomu, aby se politika v ČR opět stala věcí veřejnou


Organizátoři sdružení pracují nejen na stanovách, chystají i žádost o registraci, kterou podají na ministerstvo vnitra. "Počátkem příštího týdne by mělo být vše připraveno,“ řekl k tomu Právu mluvčí sdružení, exministr průmysl a obchodu Miroslav Grégr.

Po vyřízení formalit bude následovat nabírání členů. "Na požádání budou předávány přihlášky a budeme rozšiřovat členskou základnu,“ prozradil Grégr.

"Ostrý“ start práce sdružení se ale podle něj uskuteční až po prázdninách. "Nechceme nic uspěchat. Chceme, aby co nejvíce lidí bylo vtaženo do věcí veřejných, aby mohli sdělovat své názory,“ vysvětlil Grégr.

Potvrdil také, že koncem června zamíří na Vysočinu za Zemanem. Budou pracovat na širším programovém prohlášení. "Platí to, jsme na tom domluveni,“ sdělil. Podle informací Práva bude sdružení zpočátku budováno na bázi obcí a měst, později by měly vzniknout krajské struktury.