"Ohrazení bude z velice těžko překonatelného žiletkového drátu a prostor kolem kóty bude hlídaný,“ řekl Právu mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Dráty obklíčí širší prostor, délka oplocení má jít do kilometrů.

Vojáci v úterý pustili dovnitř uzavřeného vojenského prostoru novináře - ti se tak mohli přesvědčit, že šestitýdenní okupace kóty aktivisty Greenpeace, kteří tak chtěli vyjádřit protest proti radaru, skutečně skončila. Na vrcholu zůstal dřevený symbolický most, totem, zmizelo obří plátno s terčem, bílý přístřešek aktivistů nahradily zelené stany vojáků.


Šanci podívat se ještě jednou na kótu využila i mluvčí Greenpeace Lenka Boráková. "Je to smutný pocit,“ podotkla Boráková, zároveň však dodala: "S kampaní proti radaru nekončíme.“ O jaké další akce půjde, neupřesnila, podle ní se však na kótu možná budou chtít vrátit občané Peacelandu, fiktivního státu, který tam vyhlásili aktivisté 2. června.

Na kótu obsazenou vojáky se opět pokusil proniknou Jan Piňos, jeden z aktivistů Greenpeace.:. Na kótu obsazenou vojáky se opět pokusil proniknou Jan Piňos, jeden z aktivistů Greenpeace.foto: Právo/Ivan Blažek

Vedoucí kampaní Greenpeace Jan Piňos se o proniknutí na kótu pokusil přímo před novináři, zadrželi jej však vojenští policisté, kteří jej přímo na kótě zatkli již v pondělí.