Potvrzuje to koaličními poslanci vynucená změna již dříve schválených poplatků ve zdravotnictví, ale i osud církevních restitucí, které zase štěpí i samotnou ODS. To vše současně posiluje premiérovy kritiky, kteří ho obviňují z nedodržení původních slibů voličům a programu ODS.

"Pro Topolánka nastává nejobtížnější situace za uplynulý rok a půl. Jak se bude blížit termín krajských voleb, bude dál klesat koaliční disciplina a pak s blížícími se termínem všeobecných voleb to bude ještě horší,“ řekl Právu předseda rozpočtového výboru Sněmovny a první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Situace Topolánkova kabinetu si všimla i OECD. Vláda se snaží o další reformy, ale pokrok je pomalý, protože její politický mandát není moc pevný, vyplývá z pravidelné půlroční hodnotící zprávy této organizace, která byla zveřejněna ve středu.

Sobotka: Reformy zabrzdíme

Zejména v připravovaných zákonech týkajících se reformy zdravotnictví chtějí menší koaliční strany prosadit svoje představy, které se ale liší od představ týmu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS).

„Lidovci a zelení začínají prosazovat svoje priority, které jsou bližší soc. dem. než ODS. Eroze ve vládní koalici pokročila,“ uvedl Sobotka.

„Budeme se snažit zbrzdit vládní záměry, které jsou v rozporu s naší představou o skutečných reformách. Zejména se pozornost soustředí na další etapu reformy zdravotnictví.Pokud jde o ekonomickou oblast, ze strany vlády už neočekávám žádné zásadní změny, které by přišly do konce volebního období k projednání do Poslanecké sněmovny,“ sdělil Právu Sobotka.

Švejnar: I dílčí reformy by byly úspěchem

Bombasticky ohlašovaná reforma veřejných financí, daní, zdravotnictví a penzí, která má provázet celé čtyřleté období Topolánkovy vlády, se tak podle analytiků postupně změní v řadu koaličních sporů a potyček mezi vládou a opozicí, což jen opět oddálí řešení skutečných problémů.

„Za této situace by bylo úspěchem, kdyby se podařilo dohodnout na dílčích reformních změnách, které by byly přijatelné pro koalici i opozici,“ uvedl ekonom Jan Švejnar.

„Dílčí změny, nalezení určitého společně přijatelného konsenzu je lepší než zablokování potřebných změn ať již v důchodech, či ve zdravotnictví,“ dodal.

„Jenže styčné plochy s ODS se hledají velmi obtížně,“ namítl Sobotka. Mezi lidovci, zelenými a ČSSD existuje podle Sobotky více styčných ploch než mezi ČSSD a ODS.

Politologové však upozorňují, že krizové a bezvýchodné situace jsou pro Topolánka něčím jako živá voda. Premiér podle expertů umí využít ve svůj prospěch krizové situace. Že to ODS nevzdává, svědčí i její současná snaha změnit poměr zastoupení politických stran ve sněmovních výborech, kde chce vytlačit představitele opozice z významných parlamentních funkcí.

„Nynější atmosféra na politické scéně není dobrá a já mám pocit, že nikoli celá ODS, ale její vládní garnitura začíná připomínat někoho, kdo ztrácí vliv, a proto začíná vzteky kopat kolem sebe. To, co se odehrává v Poslanecké sněmovně, kde ODS chce změnit poměry sil ve všech výborech ve prospěch koalice, je výsledek její nervozity. Současně to zhoršuje jakoukoli komunikaci o tématech, na kterých by se za normálních okolností mohla vláda a opozice dohodnout,“ vysvětlil Sobotka.