Česká vláda loni v říjnu rozhodla, že kontingent z Basry bude stažen a nahradí jej nové uskupení, které se bude podílet na výcviku irácké armády. V Bagdádu a ve výcvikovém středisku irácké armády v Taji (25 km severně od Bagdádu) bude 17 českých instruktorů cvičit irácké vojáky a policisty v používání těžké techniky sovětské výroby – tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty.

Podle generála Miroslava Bálinta, který má mise na generálním štábu na starost, nebudou vojáci v bezprostředním nebezpečí, protože nebudou vyrážet do terénu. Přesto připouští, že v Bagdádu budou mít horkou půdu pod nohama.

„Když je někde válka, tak je nebezpečno všude, ale Bagdád je hlavní město, takže když se někdo chce zviditelnit, tak to udělá tam,“ řekl Právu Bálint.

V Basře bylo relativně bezpečno

Působení armády v Basře patřilo spíše mezi nebezpečnější mise. Vojáci museli dodržovat přísná bezpečnostní opatření. Nedávno však přesto jednoho z českých vojáků zranila do paže střepina z rakety, která dopadla poblíž vchodu do základny. V polovině května voják přiletěl zpět do Česka, aby se podrobil léčbě v Ústřední vojenské nemocnici.

Čeští vojáci ukončili své působení v Basře.Čeští vojáci ukončili své působení v Basře.foto: Právo/Armáda ČR

Nejrizikovější mise je zatím pro české vojáky v Afghánistánu. V posledních měsících tam zemřeli dva vojáci a dva se vrátili s těžkými zraněními a bojují ve střešovické nemocnici o život.

Zatímco dříve byli Češi v relativním závětří na severu země u města Fajzabád, nyní bojují v jižním Hílmandu a střeží vlastní rekonstrukční tým v Lógaru. Navíc se chystá mise do provincie Uruzgán, kde by měla liberecká jednotka střežit holandskou základnu. Do země se chystá stovka prostějovských specialistů bojovat s Tálibánem.