"Prezident bude jeden den pod intenzivním dohledem a poté se přesune na standardní lůžko. Okamžitý pooperační výsledek je velmi dobrý. Zítra se postaví a pod dozorem rehabilitačních pracovníků začne chodit. Pokud vše půjde, jak má, bude na klinice deset dní. Poté budou pokračovat rehabilitace," řekl na tiskové konferenci ortoped Pavel Dungl, který vedl tým lékařů, který Klause operoval.

"Kyčelní kloub jsme nahradili necementovaným modelem, který se používá běžně u mladších, sportovně aktivních jedinců," řekl Dungl. Klaus je podle něj po operaci v dobrém stavu a při vědomí.

Lékařský zákrok byl dlouhodobě plánován. V pondělí prezident absolvoval předoperační vyšetření. Operaci se měl podrobit už dříve, ale kvůli únorové volbě prezidenta ji odložil.

Zranění při sportu

Klaus se po většinu svého působení v politice po roce 1989 těší dobrému zdraví. Ve funkci prezidenta ho k lékaři přiváděly převážně virózy či zranění, která si přivodil při sportu. Václavu Klausovi bude 19. června 67 let.

V červenci 2003 například kvůli onemocnění angínou zrušil jmenování tří ústavních soudců a také pobyl několik dnů v nemocnici, v lednu 2004 zase kvůli počínající viróze zrušil cestu na Světové ekonomické fórum do švýcarského Davosu. V květnu 2005 si při chůzi zranil kotník a v červenci téhož roku si při tenisovém turnaji osobností na filmovém festivalu v Karlových Varech poranil sval.