Jako Budulínci na ocase odborářské lišky veze se skupina sociálnědemokratických poslanců.

Jejich nebe je prostší. Stačilo by jim, kdyby tam nebyl Vladimír Špidla. To, že si odboráře navlékají jako rukavici na špinavou práci, jim přináší ještě další efekt: Mohou vystupovat jako neohrožení bojovníci za práva lidí práce. Tak tedy na barikády! Samozřejmě že ve služebních bavorácích s majáčkem.

Pilka, tahaná odboráři a sociálnědemokratickými disidenty, podřezává větev pod vládou. Pod tou vládou, za jejíhož "panování" vzrostl průměrný plat v České republice za rok o tisíc sto korun na 17 084 korun dobré ražby jablonecké. Pod tou vládou, za jejíhož působení se poprvé v historii Česka za práci ve státních službách platilo více než v soukromých firmách. Existuje vůbec lepší důvod ke stávkám a demonstracím? V České republice nikoliv.

Počínání českých odborových svazů bohužel překrývá opodstatněnost jejich dvou požadavků: Plošné zavedení registračních pokladen a zrušení onoho bodu reformy, podle kterého by se už léta studia nezapočítávala do odpracovaných let. To, že registrační pokladny nejsou už dávno povinné, je nepochopitelné. Dá se to vysvětlit jen tím, že koaliční US-DEU, jako kdysi ODS, podléhá tlaku podnikatelské lobby. Tímto nezavřeným kohoutkem odtékají už deset let státní kase miliardy korun. Jistě, všechno se dá obelstít. Jenže kolkování cigaret snížilo daňový únik z černého prodeje o dvě třetiny. Totéž se dá očekávat od registračních pokladen a kolkovaného alkoholu.

Nepočítat léta vzdělávání do odpracovaných let snad tato vláda nemůže myslet vážně. Při známé výši důchodů v Česku by odebrání několika stokorun třeba z penze kantorské by bylo něco velmi podobného kanibalismu. O těchto změnách v návrhu reformy by vláda ještě jednat měla. Pochopil bych však, kdyby pod ultimaty (odbory) či vyděračskými postoji (poslanci Hojdar a další) k jednání neměla chuť. Protože vyhovět požadavkům odborů a poslaneckých disidentů v celé jejich šíři či nevyhovět jim bude mít stejný výsledek: padne reforma a s ní vláda. A není snad právě toto smysl cvičení?

PRÁVO 25. srpna 2003