"Jasně jsem řekl, že z vlastní inicitativy s žádnou kandidaturou ani prezidentskou nebudu přicházet," řekl Zeman Novinkám.

Také si prý myslí, že i za pět let bude prezidentská volba lítým bojem dvou politických táborů, jako tomu bylo letos.

Zeman je ale připraven přijet na besedy nebo přednášky pořádané nově založeným sdružením. Upozorňuje ale, že nejde o politickou činnost v pravém slova smyslu.

O sdružení předem nevěděl

Zeman prozradil, že o záměru založit sdružení jeho přátel nebyl předem informován. „O vzniku sdružení jsem se dozvěděl z teletextu, včera nebo předevčírem mi také volal docent Grégr, aby mne informoval, že se sdružení připravuje,“ řekl Zeman Novinkám.

O tom, že se založení sdružení chystá, informoval v sobotu jako první deník Právo.

Vzniku sdružení ale nebude bránit. „Když chtějí něčí přátelé založit sdružení, tak proč tomu bránit,“ uvedl k tomu Zeman. Glosoval, že je lepší, když se sdružují přátelé, nežli nepřátelé.

Zeman neodmítá případné pozvánky členů sdružení, aby se zúčastnil besed s občany nebo přednášel. Ostatně, čas od času se takových akcí účastní již nyní. „Nikdy jsem takové nabídky neodmítal,“ řekl Zeman Novinkám.

Takové aktivity ale nepovažuje za výhradně politické. „Není to politická činnost v pravém slova smyslu,“ podotkl.

Foldyna: Vstoupil bych!

Sdružení „Přátelé Miloše Zemana“ získalo příznivce v osobě volebního lídra ČSSD v Ústeckém kraji Jaroslavu Foldynovi.

Na dotaz, zda by do sdružení, až vznikne, vstoupil, Novinkám rezolutně řekl: „Vstoupil bych!" Miloše Zemana si váží. "Oceňuji třeba jeho postoj ke Kosovu,“ doplnil Foldyna.

Korodinátorem a mluvčím je exministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.