"Tato komise je poradním orgánem představenstva ČLK. Nemá žádné rozhodovací pravomoce. Má sloužit vedení komory na zpracování postojů, názorů, stanovisek k některým zásadním, závažným etickým problémům v medicíně jako je například eutanazie, otázka potratů, či klonování.

Náplní komise by mělo být určování etických pravidel a norem, které se našeho povolání dotýkají," řekl Právu Rath.
Podle něj se lékaři na sjezdu ČLK loni v listopadu dohodli, že etickou komisi rozšíří i o laiky: "Mnohé otázky, jako například eutanazie, jsou zajímavé pro celou společnost, nejen pro lékaře a nelze k nim přistupovat způsobem, že lékaři nejlépe vědí, jak to má být," uvedl Rath.

Chtějí zasvěcené lidi a autority

Podle něj by však laickou veřejnost měli zastupovat lidé, kteří "jsou sice nelékaři, ale něco o té profesi vědí". Měly by to být navíc obecné autority. "A proto jsme mezi jinými oslovili i paní Dagmar Havlovou. Nejde nám o to, že je známá a vlivná, ale že se zabývá humanitární činností, hodně se angažuje ve zdravotnické oblasti, její nadace pomáhá při programu prevence rakoviny. Čili mám dojem, že z toho titulu splňuje náš předpoklad, jaký člověk by v komisi měl být."

Na dotaz Práva, zda lékařům nevadí, že Havlová před časem upřednostňovala alternativní medicínu, Rath odpověděl: "Naopak. My si sice o alternativní medicíně myslíme své, máme pro to i určité argumenty, na druhou stranu nám nepřijde vhodné s někým jen proto, že má na alternativní medicínu trošku jiný pohled, nekomunikovat. Naopak si myslíme, že i tento pohled je potřeba znát, vědět argumenty, diskutovat o nich a přemýšlet o nich."

Že Havlová nabídku přijala, potvrdil Právu Martin Krafl z Kanceláře prezidenta republiky: "Paní Havlovou nabídka potěšila, velmi si jí váží a přijala ji," uvedl.
Podle něj se Havlová musí nejprve seznámit s činností komise. "Pevně věří, že díky svým zkušenostem s prací v nadaci, zejména na projektu prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, kterému se věnuje již přes pět let a vzhledem ke svým častým návštěvám v nemocnicích a hospicích, bude mít zkušenosti, které využije," dodal Krafl.