O přesné podobě nového pracoviště vnitro vyjednává s vedením policie. Nejpravděpodobnější varianta přitom podle informací Práva počítá s tím, že centrum vznikne v rámci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kde funguje již nyní odbor specializující se na terorismus a extremismus. Ve hře ale zůstává i možnost, že by vznikl zcela nový útvar přímo pod policejním prezidiem.

„Kromě policistů budou k centru přiděleni i důstojníci ze všech našich zpravodajských služeb, tedy civilní rozvědky a kontrarozvědky a vojenského zpravodajství,“ řekl Právu Langer.

Základy budoucího kontaktního místa pro všechny zahraniční partnery v boji proti terorismu by podle jeho slov měly vzniknout ještě letos v létě, plně obsazené by centrum mohlo být do konce letošního roku.

Hlavní poslání: analytika

Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů bude mít protiteroristické pracoviště za úkol především analýzu a předávání získaných informací. „Odpovědnost za konkrétní kroky, které se pak budou v případě ohrožení konat, bude nadále na šéfech výkonných útvarů policie, popřípadě na hejtmanovi příslušného kraje,“ poznamenal.

Kromě zástupců všech tajných služeb budou v centru zastoupeny i další složky Integrovaného záchranného systému, tedy hasiči a záchranka. „Nepůjde ale o žádný velký útvar, počítáme s jedním zástupcem z každé zainteresované složky. Cílem je, aby bylo centrum schopné efektivně zpracovávat a předávat informace,“ dodal policejní šéf.

Vznik protiteroristického centra v rámci struktur policie navrhoval už před dvěma lety Langrův předchůdce ve funkci za ČSSD František Bublan. Současná vládní koalice ale až dosud rozhodnutí o podobě boje proti terorismu odkládala. Provizorně přitom jako kontaktní místo určila civilní kontrarozvědku čili Bezpečnostní informační službu (BIS). Její mluvčí Jan Šubert uvedl, že služba je připravena s policií na vzniku nového centra plně spolupracovat. „Vítáme jakékoli kroky, které vedou k zefektivnění boje s terorismem,“ řekl.

Také Bublan současnou iniciativu vítá, ale zároveň poukazuje na možná úskalí případného umístění centra při ÚOOZ. „Mohlo by to mít za následek, že zpravodajské služby nebudou chtít z obav před zneužitím předávat ty nejcitlivější informace. Pro vzájemnou důvěru by podle mého názoru bylo lepší, pokud by centrum vzniklo jako samostatný útvar,“ řekl.