„Ve středu jsme protest ohlásili na pražském magistrátu. Chceme demonstrovat nejen proti uznání Kosova českou vládou, ale také proti nedodržování práv nealbánského obyvatelstva v Kosovu,“ řekl ve středu Novinkám Foldyna. Podle něj by se měl například ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (za SZ) do Kosova vydat, aby viděl, jaká je zde skutečně situace.

Z českých politiků Foldyna chválí prezidenta Václava Klause, který prohlásil, že se při odjezdu srbského velvyslance Vladimira Vereše na konzultace do Bělehradu styděl. „Velké poděkování a obdiv patří panu prezidentovi,“ uvedl Foldyna.

Oceňuje přitom i postoj slovenské vlády premiéra Roberta Fica. Ta zatím Kosovo narozdíl od Topolánkova kabinetu neuznala. „Slovenská vláda navazuje na masarykovské tradice, ta naše je spíše pokračovatelkou Emanuela Moravce,“ kritizuje Foldyna.

Bývalý poslanec je spoluzakladatelem občanského sdružení Přátelé Srbů žijících v Kosovu. „Chceme objektivně informovat o dění v Kosovu, poskytovat humanitární pomoc. Máme do budoucna i ambici být prostředníkem mezi znesvářenými stranami,“ uvedl k tomu Foldyna.