"V souvislosti s loňskými volbami jsem seznámil premiéra Vladimíra Špidlu a ministra vnitra Stanislava Grosse s tím, co se děje v Mostě, ale nejevili o to žádný zájem. Z toho jsem usoudil, že to tak asi má být," sdělil včera Hojdar v BBC. Dodal, že nevidí jediný důvod, proč by ho měly odposlouchávat soukromé subjekty.

Špidla si myslí, že by se Hojdar se svými podezřeními měl obrátit na orgány činné v trestním řízení. Rádiu Frekvence 1 včera k Hojdarovým tvrzením dále řekl: "Nepředložil mně ani nikomu jinému nějaké důkazy, že ho někdo odposlouchává a sleduje. Mohu konstatovat, že o tom naprosto nic nevím, a jestli se něco takového děje, tak nevím, s čím to může souviset."

Gross nedávno Právu řekl, že je zcela nepravděpodobné, že by bezpečnostní struktury v jeho kompetenci Hojdara sledovaly. Naznačil, že takový zájem naopak mohou mít soukromé služby.

Hojdar kritizuje rozdělení ministerstev

Poslanec ČSSD včera dále uvedl, že podle jeho mínění je hospodářství v rozvratu, za což může neexistující koncepce jeho rozvoje. Vinu za to dává Špidlovi. Podle Hojdara je chyba, že soc. dem. spravuje problémová ministerstva školství, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, zatímco líbivé resorty ponechala koaličním partnerům. Týká se to především ministerstva pro místní rozvoj, které řídí unionista Pavel Němec. Hojdar také řekl, že nevěří v pád Špidlovy vlády kvůli nepřijetí reformních zákonů. "Když nebudou zákony přijaty v komplexu, nebude to žádný problém," míní Hojdar.

Svého údajného výroku o vysokém korupčním potenciálu Josefa Hojdara si Špidla podle svých slov není vědom: "Nevím, kde se vynořil." Na dotaz, zda by podle něj mohl mít Hojdar vysoký korupční potenciál, premiér uvedl: "V žádném případě nemám jediný důkaz a v podstatě nemám ani jedinou indicii, o které bych mohl prohlásit, že je pan poslanec Hojdar někdo jiný než běžný poslanec."

Dodal, že je pravda, že s Hojdarem nikdy nepočítal jako s ministrem. "Počítal jsem s Jiřím Rusnokem a pana poslance Hojdara jsem nikdy neměl ani v širším výběru," řekl Špidla ke svému povolebnímu rozhodování o obsazení místa šéfa resortu průmyslu a obchodu.

V pátek se Sobotkou

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) se s Hojdarem sejde v pátek kvůli reformě veřejných financí. Včera to sdělila Eva Nováková ze Sobotkova úřadu. "Během září je Sobotka připraven se sejít se všemi poslanci, kteří mají zájem diskutovat o reformě veřejných financí," informovala Nováková.

Hojdar má podle svých slov k vládní reformě financí 10 až 12 pozměňovacích návrhů. Dnes se Hojdar sejde s odboráři, kteří mu předloží své návrhy. "Myslím, že mě budou žádat, abych jejich návrhy zahrnul do svého celkového balíku, který budu předkládat ministru Sobotkovi.