"Oba státníci hovořili především o nadcházejícím českém předsednictví v Radě EU. Předseda vlády ČR Topolánek s předsedou vlády Itálie Berlusconim mluvil o mezinárodní situaci, vzájemných vztazích a budoucí spolupráci v rámci Evropské unie. Vyměnili si také zkušenosti z obou zemí, které spojuje nutnost strukturálních reforem," uvedl v tiskovém prohlášení úřad vlády.

Dodal, že neformálního setkání se účastnil i ministr dopravy Aleš Řebíček. Na otázku Novinek, zda schůzka proběhla v Berlusconiho sídle na Sardinii, ale Stadler neodpověděl.

"Nemůžu to potvrdit, protože to ani nevím. Ani kdybychom věděli, kde premiér schůzku měl, tak bychom to z bezpečnostních důvodů neprozrazovali. Musíte vyjít z informací, které jsou obsaženy v tiskové zprávě," řekl Novinkám mluvčí.

Zpráva úřadu vlády však neobsahuje ani základní informace, kde a kdy se premiér s Berlusconim setkal.

Úřad chtěl místo dovolené utajit

Topolánek tráví v Itálii dovolenou se svou přítelkyní, místopředsedkyní Sněmovny Lucií Talmanovou, a jejich desetiměsíčním synem Nicolasem.

Informace Práva, že se premiér chystá do Itálie, vyvolala ve Strakově akademii poprask. Úřad vlády i sám Topolánek mají totiž obavu, že neujdou pozornosti médií a budou mít po odpočinku.

Právo také přineslo informaci, že pokud se premiér na své dovolené setká s jiným státníkem, je možné uhradit náklady na cestu, nebo alespoň část, z rozpočtu Úřadu vlády.

 

"Zásadně vylučuji, že by se úřad vlády jakkoli finančně podílel na cestě premiéra Topolánka do Itálie. Dovolená je jeho soukromou záležitostí,“ sdělila k tomu Jana Bartošová, mluvčí vlády. 

Luxusní vila má pět bazénů

Berlusconi svou letní rezidenci „Villa Certosa“ v Porto Rotondo na Sardínii využívá velmi často, a to i k přijímání světových státníků. Nedávno tam hostil Vladimira Putina. Je tedy možné, že se ve své rezidenci setká i s Topolánkem.

Luxusní vila uprostřed rozlehlého parku, který není obehnán plotem ani zdí, čítá 27 místností, pět bazénů, kaktusárium a k malému přístavu se soukromou jachtou vede podzemní úniková cesta.

Sídlo je terčem permanentní kritiky médií, protože Berlusconi se při jeho stavbě neřídil stavebním zákonem a nechal si u něj přistavět i nevkusnou repliku antického amfiteátru.

Před několika lety se Berlusconi, jenž se kdysi živil jako zpěvák na výletních parnících, „zavřel“ v rezidenci s neapolským hudebníkem Marianem Apicellou a komponovali spolu písně na CD.