"Chtěl jsem si ověřit, kam až jsme schopni dojít s nákladem na zádech, co dokážeme a v čem máme problémy," nastínil smysl celé akce velitel výsadkového praporu podplukovník Oldřich Nápravník. "Nešlo ale jen o test týráním, v současných konfliktech se jasně prokazuje nutnost výsadků pěších jednotek a potřeba jejich přesunů v nepřístupných terénech," dodal velitel.

Velitel šel svými vojáky 170 kilometrů

"Teď už vím co zvládneme, jak se osvědčila výstroj. Navíc to byla velká výzva pro vojáky - profesionály. Týdenní cesta úžasně zvýšila jejich soudržnost v kolektivu a sebevědomí každého, kdo uspěl," řekl Právu Nápravník. Na pochod se vydalo 167 vojáků, ne všichni měli za úkol dojít, pro některé důstojníky ze štábu a velitelské roty byla trasa kratší. "Odeslal jsem je dřív do kasáren, aby zajištovali normální chod a velení," vysvětlil velitel praporu. Sám šel se svými vojáky 170 kilometrů.

Přesný počet výsadkářů, kteří dorazili po svých do cíle, nechtěl velitel prozradit. "Je to informace pro mě, ne pro veřejnost. Bylo jich ale víc, než jsem čekal," odmítl sdělit číslo. Podle zjištění Práva jich bylo přes osmdesát. "První dva odpadli hned při seskoku, protože si zranili kolena. V dalších dvou dnech jsem vyřazoval především ty, kteří měli hnisající puchýře. Třetí až pátý den odpadávali pro zánětlivá onemocnění achillovek, kolen a kyčlí, závěr už byl bez problémů" podal informaci o své práci útvarový lékař Petr Licek.

Voják: Zpátky do Budějovic jako Švejk? Ani náhodou.

"Rozhodně se nepotvrdily obavy, že by vypjetí u vojáků vyvolávalo konflikty. Naopak šlapali jsme jako parta, kluci si pomáhali, povzbuzovali se. Nedá se říci, že by některý den byl krizový, bylo to indivduální. Nejhorší ale byly první dny, kdy jsme šli po padesáti kilometrech, první den bez spánku," dodal major Vladimír Losenický. Vojáci sebou nesli zbraně, potraviny a vodu vždy na dva dny. "Táhnout kulomet bylo dost drsné, těch pět kilo se pořádně pronese," povzdechl si Nápravník. "Kdo vydržel první tři dny, ten už šel v pohodě. Člověk si zvykne a jde jako mašina. Ale že bych se teď otočil a šel zpátky do Budějovic jako Švejk, to ani náhodou," dušoval se jeden z vojáků, kteří dorazili do cíle.