Taková debata ale nemůže začínat až rokem 1945, nýbrž obdobím, které mu předcházelo. "Mnichovskou dohodou začala katastrofa, která vedla k rozbití tehdejšího Československa a ke zničení německo-česko-židovské symbiózy v této zemi. To vše vedlo ke strašným zločinům. Odpovědí pak byl v roce 1945 útěk, vyhnání a nucené vysídlení Němců," zdůraznil Fischer, jehož rodina také patřila k vysídlencům.

Centrum jedině jako celoevropský projekt

Pokud už by Centrum proti vyhánění přece jen mělo být zřízeno, tak spíš jako celoevropský projekt o hrůzách, které způsobil nacionalismus, řekl dále německý ministr. Na dotaz, zda by si takovou instituci dokázal představit v Praze, řekl, že tato otázka by se měla řešit až na závěr celé diskuse.

Česko-německé vztahy jsou nyní výborné

Se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou označil Fischer nynější česko-německé vztahy za lepší než kdykoli v minulosti. Německý host poukázal na česko-německou deklaraci z roku 1997, která - jak dodal - nadále platí bez omezení a umožňuje hledět do budoucnosti. Svoboda nazval Fischera "kolegou a přítelem ČR" a na tiskové konferenci mu demonstrativně jako dárek předal fotbalový míč a český dres, na němž jsou našity malé vlajky ČR a SRN.

Fischer trvá na reformě institucí EU

Německý ministr, jehož přijal také premiér Vladimír Špidla, při jednáních s českými politiky rovněž zdůrazňoval nutnost reformy institucí EU, která se v květnu příštího roku rozšíří o deset zemí, včetně ČR. Opakovaně například požadoval, aby Evropská komise byla napříště početně spíš menší než větší. Narážel tím na požadavek zejména menších států unie, aby každá členská země měla svého komisaře. Toto stanovisko zastává i ČR.

Fischer dále zdůraznil potřebu jednotné zahraniční politiky EU. V narážce na nedávné spory mezi EU a USA ohledně irácké krize prohlásil, že je špatné, když Evropa nemluví jedním hlasem. "Transatlantický most bude pevný jedině tehdy, jestliže bude pevný i jeho evropský pilíř," řekl.