Liška také řekl, že bude prosazovat, aby mzdy ve školství rostly i v dalších letech.

Školským odborářům ale půlmiliarda nestačí, letos požadovali tři miliardy korun. Argumentují inflací, kvůli které pracovníkům škol platy reálně klesají.

Tvrdí také, že ani čtyři miliardy, které jsou přislíbeny na příští rok, nesplňují jejich požadavky. V pátek oznámili, že učitelé budou 9. června stávkovat. Ministerstvo školství však trvá na tom, že stávka peníze učitelům nepřinese. Liška zdůraznil, že letošní půlmiliarda spolu se čtyřmi miliardami v příštím roce zajistí nepřetržitý osmnáctiměsíční růst reálných mezd pedagogů.

Školníci a kuchaři přidáno nedostanou

Přál by si, aby se navýšené peníze na mzdy dostaly především k aktivním učitelům, kteří například pomáhají s reformou, tedy třeba s přípravou školských vzdělávacích programů.

Na dotaz, jak chce zajistit, aby ředitelé škol více oceňovali právě takové lidi, uvedl, že ministerstvo se tímto problémem zabývá. "Naším cílem je co nejvíce podpořit právě ty, kteří jsou činorodí, aktivní, profesionální a podílejí se na reformě," dodal.

Školníků, kuchařů a dalších nepedagogických pracovníků se dojednané zvýšení netýká. Lišku to mrzí, uvědomuje si prý, že bez nich školy nefungují, a bude se proto snažit jim rovněž pomoci. Odboráři z řad nepedagogických pracovníků školství minulý týden vyhlásili stávkovou pohotovost.

Školy zůstaly naposledy uzavřeny 4. prosince minulého roku, jednodenní stávku vyhlásily odbory právě kvůli letošním prostředkům na platy, ale také na pomůcky.