„Opravili jsme hroby v té části hřbitova, kde zítra proběhne hlavní část tryzny,“ řekl ředitel památníku, který byl dnes při lepení jmenovek na hřbitově přítomen.

Přípravám na nedělní tryznu v Terezíně přihlížel také místopředseda vlády pro evropské záležitosti a senátor za Litoměřicko Alexander Vondra. Ten prohlásil, že se vláda bude zabývat legislativní úpravou, která zpřísní výkup barevných kovů. „Tento problém budeme řešit na výjezdním zasedání vlády v Ústeckém kraji,“ prohlásil Vondra.

Destičky vyrobené z pryskyřice a pokryté bronzovým práškem jsou od bronzových originálů téměř k nerozeznání. Ředitel památníku věří, že další zloděje od rabování odradí nový systém, na který přislíbilo Ministerstvo kultury poskytnout potřebné finance. „Kamery by měly hlídat areál Národního hřbitova, ale i další místa, která by mohla zloděje lákat,“ uvedl Munk. Národní hřbitov v současnosti střeží bezpečnostní agentura.

Policisté zadrželi a z krádeže obvinili 29letého Miroslava Daňa z Mostu, ale vzhledem k tomu, že ukradeno bylo 824jmenovek, je pravděpodobné, že měl komplice.