"Rok je doba, kdy by celý návrh mohl projít vládou i Parlamentem. Rychleji to asi nepůjde, ač bych si to přála,“ řekla Stehlíková. Vláda by se měla návrhem zabývat v příštích týdnech, konkrétní datum ještě stanovené není. Podle ministryně by měly být stíhané aktivity lidí, kteří jsou schopní vyhlédnuté oběti systematicky zničit soukromí i profesionální život.

Činí tak například zasíláním desítek SMS zpráv nebo e-mailů denně, telefonováním, postáváním před domem oběti, jejím pronásledováním při nákupech, cestě do práce, propíchávání pneumatik u vozidel, hrubými urážkami a podobně. V nejtragičtějších případech končí případy i vraždou.

V okolních zemích se stalking trestá 

"Nenavrhujeme pro pachatele konkrétní výši trestů. To necháme na ministerstvu spravedlnosti, kde se věc řeší už několik let a existuje tam řada kvalitních návrhů,“ řekla Stehlíková s tím, že stalking je trestným činem už v jiných státech, včetně Německa a Rakouska. Upozornila, že se na systematické šikanování v ČR pohlíží většinou jako na přestupek, za nějž padají minimální tresty.

"Oběť trpí často roky a nemá kam uniknout. Chybí nám komplexní pohled na celou situaci, což by měl zákon řešit. Jeho přípravu ale nelze uspěchat,“ uvedla. Odvolala se přitom na problémy v některých státech, kde se již stalking trestá. Zákon je tam ale také zneužíván, například proti novinářům, kteří čekají před domem vyhlédnuté osobnosti. "My takto omezovat svobodu slova nechceme,“ uzavřela Stehlíková.