„Celý případ ale zatím není ukončen v důsledku snahy žalující strany uplatnit proti KSČM penalizaci ve výši 290 miliónů korun,“ uvádí se ve zprávě o činnosti strany, předkládané VII. sjezdu KSČM. Ten se koná o víkendu v Hradci Králové.

Loni v lednu soud rozhodl, že komunisté musejí budovu italské firmě prodat za 405 miliónů Kč. Za získané peníze chtělo vedení KSČM dostavět rozestavený objekt ve Vysočanech. Když z transakce sešlo, muselo za to zaplatit stavební firmě Skanska 20 miliónů korun.

V listopadu na základě odvolání komunistů pak soud potvrdil vlastnictví budovy KSČM. Firma Poste Re se kvůli tomuto verdiktu odvolala. Městský soud v Praze poté letos v únoru uvalil na budovu předběžné opatření, které zakazuje s touto nemovitostí nakládat. Čeká se na rozsudek Nejvyššího soudu.

Komunisté přiznávají, že se dostávají do finančních potíží. Nižším volebním výsledkem přišli v roce 2006 o více než 90 miliónů korun, přitom náklady na kampaň se jim zdvojnásobily. Navíc rapidně snižující se členská základna neplní stranickou pokladnu. Členské příspěvky loni tvořily necelých 20 procent příjmů.