Uvedl, že tropické dny s třicítkami pomalu končí. "Do pátku ještě teplo bude, ale od soboty se výrazněji ochladí na pouhých 17 až 22 stupňů," řekl meteorolog.

Dodal, že od středy do pátku se očekává polojasno až oblačno, občas přeháňky a bouřky. Denní teploty od 22 do 26 stupňů. Od soboty do úterý bude oblačnosti víc a přibude i deště. "Modely ukazují, že pršet víc by mělo už v pátek. Očekáváme od 5 do 30 mm srážek, tedy od 5 do 30 litrů vody na metr čtvereční," řekl Seifert.

Přírodu vyčerpalo vedro

Na déšť čekají zemědělci i zahrádkáři. Vláhový deficit a extrémní vedra totiž vyčerpaly přírodu. Zralé jsou například plody černého bezu, šípků, jeřabin, vinaří už sklízí víno. Opadávají listnáče, na kaštanech se objevily klíněnky, které jim požírají listí. Přitom všechny uvedené jevy se normálně dějí asi o měsíc později.

Zahrádkářům padá ovoce, listí na stromech žloutne a opadává, kvetou podzimní jiřiny. Houfují se i vlaštovky a jiřičky. Ornitologové ale tvrdí, že ptáky počasí jen tak nezmátne. Mají vnitřní hodiny, řídí se délkou dne a podle té poznají, kdy začíná podzim. Do teplých krajin tak určitě dříve neodletí, uvedla ČTK.

Až do 20. září má být vláhy méně než je v tomto období běžné a naopak tepla víc. Letošní léto jako celek pak bude jedno z nejteplejších za dobu, kdy meteorologové počasí měří.

Vysoká teplota moří

Nebývale vysoká je letos i teplota vody ve Středozemním moři. Podle hydrometeorologického ústavu se nyní pohybuje od 25 st. v Egejském moři až po 29,5 st.C, které dosahuje u břehů Baleárských ostrovů, Tuniska a Libye. Teplota Černého moře je 26 st., Severní moře má teplotu 20 st., Baltské moře 18 st. a teplota vody v Atlantském oceánu u břehů Francie je kolem 24 st.C.