Kromě dvou příbuzných jsou obviněni i Barbora Škrlová, její bratr Jan, dále jejich přátelé Hana Bašová a Jan Turek. Všem nyní hrozí za týrání a spolupachatelství osm až 12 let vězení.

Soud nejprve rozhodne o tom, zda bude proces veřejný či nikoliv. Obě strany, jak obžaloba tak obhajoba, chtějí, aby se veřejnost účastnit nemohla. Zatím je jisté jen to, že chlapci vypovídat nebudou.

"Ze znaleckých posudků vyplývá, že by to mělo na jejich psychiku nedozírné následky," uvedl soudce Pavel Göth, který má kauzu na starosti.

Od začátku kuřimské kauzy uplynul rok. Zamotaný případ začal objevem souseda Mauerových. Ten na dětské chůvičce naladil záběry zavřeného a svázaného Ondřeje. Policisté poté začali rozplétat zamotaný příběh, v němž hlavní roli převzala Barbora "Anička" Škrlová.

Lékařka bude dál stíhaná

Krajský soud v Brně také v úterý rozhodl, že na obžalovacím spisu Městského státního zastupitelství v Brně proti lékařce Mileně Smékalové, stíhané v takzvané kuřimské kauze, není co doplňovat.

Milena Smékalová je jednou z obžalovaných v takzvané kuřimské kauze. Je stíhána za to, že si musela všimnout stop po týrání na těle sedmiletého Ondřeje a devítiletého Jakuba a neoznámila to.

Soudce městského soudu Ivo Zummer však obžalobu nepřijal s tím, že je nutné spis doplnit o další důkazy. Městské státní zastupitelství se proti tomuto rozhodnutí odvolalo a krajský soud mu vyhověl.

Prarodiče za Ondřejem a Jakubem stále nemohou

Soud v úterý také zamítl další žádost prarodičů Mauerových, kteří chtěli Ondřeje a Jakuba Coufalovy navštívit v centru Klokánek. Chlapci se zatím mohou stýkat pouze s otcem.

Kdy soud určí trvalého opatrovníka, zatím není jasné, čeká na posudky znalců. Právě v úterý znalci mluvili s prarodiči Mauerovými.

Soudkyně Zdenka Mádrová bude o další žádosti rozhodovat nejdřív o prázdninách. "Bude ale záležet na mnoha věcech, třeba na psychickém stavu hochů, kteří na tom zatím pořád podle mých informací nejsou dobře," poznamenala Mádrová.