Je vidět, že nesledují demografické trendy, protože na místě je spíš obava, aby v budoucnu i těch pár kvalifikovaných učitelských idealistů, co nehledí na peníze, mělo vůbec koho učit. Narozených dětí totiž v Česku kvapem ubývá, zlepšení nevidět, a z hlediska naší početnosti proto vypadá budoucnost pod psa. Tedy spíše pro psa.

Stejným tempem, jakým ubývá dětí, přibývá totiž ve vyspělé Evropě psích mazlíčků. Mnohé mladé páry si dokonce pořizují pejska, aby si na něm vyzkoušely, jak se budou umět starat o případné dítě. Na které pak už většinou z důvodů kariérních i jiných nedojde. Zdánlivě to vypadá jako móda. Například mladí Pařížané už dávají po vzoru Američanů svým psům lidská jména, slaví jejich svátky a narozeniny, nechávají je pokřtít a kdovíco ještě, a pohotový svět byznysu jim vychází vstříc.

V hlavním městě světové módy se množí ordinace psích psychoanalytiků, psí taxislužby, a především psí módy. Za pouhých devět tisíc korun lze mazlíčkovi koupit oranžovou napodobeninu kosti, přidáte-li tisícovku, můžete mít slušivý kabátek pro jezevčíka z věhlasného salónu. Psí salóny krásy a psí hotely jsou pak bezpečně ziskovým druhem podnikání. Praha jistě nebude za Paříží dlouho zaostávat. A proč ne?

Láska ke zvířátkům zušlechťuje lidskou duši, a lepší tento extrém, než ten v Mirovicích na Písecku z minulého týdne. Tam si ubožák (jehož některá média nazývají podnikatelem) koupil desetitisíce slepic na kšeft, a když ten mu nevyšel, tisíce zvířat utýral bez potravy a vody na prudkém slunci. A nebyl sám. Podle našich právních předpisů se těmto lidem za to nic moc nestane. Pod tíhou takových zpráv, jakož i informací, že třeba Korejci chovají pejsky coby jateční zvířata, jistě vezmeme všechny majitele psích rozmazlenců na milost.

Je tu ovšem ta horší možnost, že nejde o prostou módu, nýbrž o znepokojivý trend vývoje té naší příliš pohodlné, příliš napapané a příliš lhostejné civilizace. Mít doma pejska, to zavazuje jen citově, mít dítě, to je už odpovědnost ze zákona. Že se jí čím dál víc lidí bojí, je moc špatné. Abych ale nezapomněl na učitele. Navzdory chmurným trendům, jež je do budoucna připravují o zdroj obživy, když už začali mluvit o stávce, měli by stávkovat pořádně, nikoli jen tak naoko. Jinak jim bude jen tak naoko i přidáno.

PRÁVO 25. srpna 2003