"Jsem mírný optimista, že by to mohlo dopadnout dobře, ale samozřejmě jistotu v tomto nemám. Uvidíme, jak se ti lidé rozhodnou v poslední chvíli," řekl Paroubek.

Šéf komunistů Vojtěch Filip v pondělí večer po jednání s Paroubkem prozradil, že se ČSSD koaliční hlasy pro vyslovení nedůvěry vládě získat nepovedlo.

Sociální demokraté chtějí vládě vyslovit nedůvěru proto, že podle nich je postavená na politické korupci, prosazuje asociální finanční a zdravotní reformu, americký radar a nekomunikuje s opozicí ani s veřejností.

Vláda je podle Paroubka nebezpečná pro stát a jeho občany. Premiér Topolánek považuje jednání sociálních demokratů za kolorit, který čeká Sněmovnu zhruba každé čtyři měsíce.

Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik potvrdil, že poslanci KSČM vládě aktivně vysloví nedůvěru. "Přinejmenším dobře dopadne to, že klub KSČM dá jasně najevo, že s touto vládou nesouhlasí," dodal.

Paroubek odmítl říci, zda získal pro návrh své parlamentní frakce některé koaliční poslance ani, zda s nimi jednal. "Jestli jsem jednal nebo nejednal (s koaličními poslanci), tak to bych si nechal pro sebe, to nechci komentovat," řekl. Poznamenal ale, že se při hlasování o nedůvěře jedná "napříč politickým spektrem".

Bývalý sociálnědemokratický poslanec Evžen Snítilý na dotaz ČTK, jak se zachová, odpověděl pouze: "Bez komentáře".