„Byl jsem informován, že jednání zatím neprobíhají úspěšně, protože ti koaliční poslanci, kteří mají výhrady k vládě, nechtějí proti ní hlasovat nebo se hlasování nezúčastní,“ informoval Filip Novinky po jednání s Paroubkem.

Paroubek uvedl v úterý ráno na dotaz Práva, že nebude říkat, s kým o nedůvěře jednal nebo nejednal. Podle něho jde o věc napříč politickým spektrem a mohou s ní zamíchat církevní restituce. Těmi se bude Sněmovna v prvním čtení zabývat v úterý. "Jsem mírný optimista, že by to mohlo dopadnout dobře, ale samozřejmě jistotu v tom nemám nebo nějaké podpisy," uvedl Paroubek s tím, že se někdo může rozhodnout na poslední chvíli. 

Šéf sociální demokracie podle Filipa „přesto na hlasování o nedůvěře trvá“. Komunisté se podle něj definitivně poradí, jak se k hlasování o nedůvěře postaví, v úterý na jednání svého poslaneckého klubu.

„Bereme takové hlasování se vší vážností, jde o ústavní institut,“ řekl Filip s tím, že s největší pravděpodobností se zákonodárci KSČM vysloví pro nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Hlasování o nedůvěře vyvolala ČSSD, konat se bude ve středu ráno.

I kdyby opozice hlasovala jednotně, disponuje pouze 97 hlasy, potřeba je jich 101. Poslanci vládní koalice, kteří mají výhrady například k reformě zdravotnictví, či církevním restitucím již oznámili, že vládu nepotopí. Stejně tak exposlanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.