"To je myšlenka k úvaze," řekl Bém o Knížákově nápadu. Podle Knížáka by se přestavbou zabily jednou ranou dvě mouchy - zároveň by se vyřešilo využívání bývalého komunistického Paláce kultury. "Byla by to věc dobrá, funkční, levná. Neřešila by jenom problém knihovny, ale problém pražského panorama," míní Knížák.

Budovu Kongresového centra totiž ředitel Národní galerie pokládá za odpornou. Neviděl by žádný problém v tom strhnout plášť budovy, využít i podzemní prostory. Nevyloučil, že by Palác mohl částečně dál sloužit pro potřeby kongresových jednání. Náklady na přestavbu vyčíslil na jednu až tři miliardy korun. Náklady na výstavbu nové budovy NK podle návrhu jana Kaplického se odhadovaly na přibližně dvě miliardy korun.

:. Vizualizace Kaplického Národní knihovny v Praze na Letné 

Bém nicméně úplně nezatratil ale ani možnost postavit novou budovu NK podle návrhu Kaplického, avšak nechce ji mít na Letné. "Jsem přesvědčen, že návrh Jana Kaplického je zajímavý, na Letnou se nehodí," prohlásil primátor a místopředseda ODS Bém. Ani místopředsedovi ČSSD Milanu Urbanovi by se Kaplického chobotnice na Letné nelíbila.

Bém současně znovu označil za "grandiózní mystifikaci" návrh, že by stavba mohla být na městském pozemku u Vyšehradu.