Kromě téměř všech občanských demokratů návrh nepodpořili ani její kolegové z klubu SNK, většina lidovců a dva sociální demokraté. Ostatní senátoři ČSSD návrh podpořili stejně jako všichni přítomní komunisté a členové Klubu otevřené demokracie, Václav Koukal (za KDU-ČSL) a šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Odpůrci vydání poukazovali na to, že senátorka svá slova vyřkla v afektu bez rasistického úmyslu. Podle nich má celá věc politický podtext. Zastánci vydání naopak apelovali na to, že politik se musí chovat jako veřejný činitel. Připomínali také, že v kauze je stíhán i bývalý místostarosta ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Jiří Jezerský, kterého imunita nechrání.

Čtvrteční rozhodnutí senátoru znamená, že Janáčková už nikdy nebude za své výroky na adresu části ostravských Romů stíhána.

Senátorka o zbavení imunity sama požádala

Janáčková krátce před klíčovým hlasováním o zbavení imunity sama požádala. Chtěla tak čelit spekulacím, že by ji ODS v Senátu podržela kvůli tomu, že při únorové prezidentské volbě podpořila Václava Klause.

Vydání Janáčkové ke stíhání už v úterý nedoporučil senátní imunitní výbor. Pro vydání senátorky se na půdě imuniního výboru horní komory Parlamentu vyslovili jen senátoři Jaromír Štětina (SZ) a Josef Novotný (SNK ED).

Janáčková hovořila o elektrickém plotě a dynamitu

Policie chtěla senátorku trestně stíhat kvůli jejím předloňským výrokům na adresu části ostravských Romů. Janáčková, která je také starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, se již dříve za své výroky opakovaně omluvila a popřela, že by byly namířeny proti celému romskému etniku.

Slova o plotě s elektřinou nebo o dynamitu a odstřelení prý vyslovila ve vypjaté atmosféře na jednání o stížnostech starousedlíků z kolonie Bedřiška na chování romských sousedů.

Janáčková se již dříve pozastavila nad tím, že nahrávka byla zveřejněna teprve zhruba měsíc poté, co v čele místní radnice vystřídala Radomíra Michniaka (ODS). Místní občanští demokraté stáli i za trestním oznámením, kvůli němuž policie neúspěšně žádala Senát o vydání Janáčkové před dvěma lety. Tehdy ji podezřívala z toho, že se jako starostka zapojila do sporných finančních transakcí ve svém obvodu.

Už dříve se v kuloárech objevily informace, že by v rozhodování Senátu, kde má ODS většinu, mohlo hrát roli to, že Janáčková v prezidentské volbě podporovala Václava Klause.