Informace o stavu vody v jednotlivých přírodních koupalištích lze získat na  internetových stránkách ministerstva zdravotnictví a jednotlivých krajských hygienických stanic.

Brněnská přehrada je plná sinic

Nejhorší situace stále panuje na Brněnské přehradě, kde je koupání kvůli sinicím zakázáno již od konce června. Také všem sledovaným koupalištím na Orlíku by se měli milovníci vodních radovánek zdaleka vyhnout. Špatně na tom jsou s kvalitou vody také koupaliště na Liberecku, Pardubicku a Vysočině.

Nově zákaz koupání na severu Čech

Zákaz koupání platí od minulého týdne na vodní nádrži Harcov u Liberce a Mšeno u Jablonce nad Nisou. Také na Sečské přehradě u Chrudimi (Pardubicko) je hladina pokryta vodním květem. Na Vysočině stále platí zákaz vstupu do vody v rybnících Domanínském, Kachličce, Ředkovci, Řece, Medlově, Sykovci a Velkém Ďářku a Břevnické a Pilské nádrži.

Lipno má po deštích lepší vodu

Závadná voda zůstává i v přehradě Nechranice na Ústecku, v Komárovském rybníce u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji, v nádrži Kletné u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji, v Divoké i Tiché Orlici u Kostelce nad Orlicí a v Oborckém rybníce v Královéhradeckém kraji. V Černé v Pošumaví na nádrži Lipno byl zákaz koupání minulý týden odvolán, neboť kvalita vody se po nedávných deštích zlepšila.

Koukejte, do čeho skáčete, radí hygienici

Vodu k laboratorním vyšetřením odebírají hygienici na jednotlivých místech jednou za 14 dní, zatímco kvalita vody se může měnit i ze dne na den v souvislosti s bouřkami a srážkami posledních dnů. Lze tedy jen těžko předvídat, jakým směrem se kvalita vody bude vyvíjet. "Každý, kdo se bude chtít koupat, musí stav vody na konkrétním místě pečlivě sledovat a posoudit sám," upozorňují hygienici.

Jihlavský aquapark láme rekordy

Bez zdravotního rizika jsou vodní radovánky v jihlavském aquaparku, kde v letošním horkém létě padají rekordy v návštěvnosti. Od 1. června venkovní areál navštívilo na 95 000 lidí, což je o 25 000 více než za celou loňskou letní sezónu, řekl mluvčí Martin Málek. Rekord ve Vodním ráji zaznamenali 21. července, kdy se tu vystřídalo 3612 milovníků vodního skotačení. Padnout by mohl tuto sobotu, kdy pořadatelé pro zájemce připravili zábavné odpoledne.